Drukarka z dolewanym tuszem - Ranking i opinie

Drukarka z dolewanym tuszem

Drukarka z dolewanym tuszem

Niektórzy użytkownicy drukarek mogą pamiętać jeszcze domowe drukarki z kartridżami o dużej pojemności. Zostały one później wyparte przez znane obecnie modele o pojemności rzadko przekraczającej 10 ml. Były to również czasy dość powszechnego napełniania pojemników własnymi zapasami, co było jednak dość kłopotliwe. Dziś rozwiązaniem problemów z niewielką pojemnością kartridża są drukarki z dolewanym tuszem.

Czym są i jak działają najlepsze drukarki z dolewanym tuszem?

Drukarki z dolewanym tuszem – poprawnie nazywane drukarkami CISS, Continuous Ink Supply System – czyli drukarkami z systemem stałego zasilania tuszem, to urządzenia atramentowe, działające na tej samej zasadzie co klasyczna drukarka. Różnica polega na tym, że przed głowicą wytwarzane jest stałe podciśnienie, które pozwala zassać tusz z zewnętrznego zbiornika. Podkreślić tylko należy, że pojęcie „zewnętrznego zbiornika” może oznaczać albo dodatkowy pojemnik z tuszem, ustawiany poza drukarką, podłączony do głowicy silikonowym przewodem, albo pojemnik wbudowany w bęben drukujący.

Zbiorniki tego typu mogą osiągać pojemność nawet do 100 ml, czyli są dziesięciokrotnie większe od standardowych, a to oznacza, że jeśli tusz w podstawowym pojemniku skończy się tusz, to zostanie on pobrany ze zbiornika większego – nie trzeba przerywać drukowania, nie będzie też widać na wydrukach, w którym momencie nastąpiła zmiana zasilania.

Dlaczego warto zdecydować się na drukarkę z dolewanym tuszem?

Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakie najlepsze drukarki z dolewanym tuszem mają konkretnie przewagi w stosunku do popularnych modeli, należy zacząć od wyraźnie niższego kosztu eksploatacyjnego. W cenie kartridża tusz stanowi tylko niewielką część – droższe są chipy czy sama obsługa kartridża, włącznie z urządzeniami do ich napełniania.

Duży zbiornik do drukarki z dolewanym tuszem oczywiście ma dość wysoką cenę jednostkową, ale dzięki bardzo wysokiej wydajności koszt wydruku pojedynczej strony jest wyraźnie ograniczony w stosunku nawet do zamiennika oryginalnego kartridża.

Jest to rozwiązanie uznawane za ekologiczne – w każdym razie na tyle, na ile ekologiczna może być drukarka – ponieważ nie trzeba tak często wymieniać kartridży. Znacznie większym atutem z punktu widzenia wielu użytkowników będzie jednak po prostu wygoda – z dużym zbiornikiem nie trzeba przerywać drukowania nawet co kilkadziesiąt stron, żeby uzupełnić tusz.

Jak znaleźć najlepszą drukarkę z dolewanym tuszem?

Jaka będzie najlepsza drukarka z dolewanym tuszem? Kryteria wyboru nie odbiegają znacząco od tych stosowanych w przypadku klasycznych drukarek atramentowych, jednak wartości poszczególnych parametrów często zdecydowanie bardziej przypominają znane z urządzeń laserowych.

  • Wydajność. Jako że najważniejszym powodem do zakupu drukarek z dolewanym tuszem jest ich wysoka wydajność, powinna być ona głównym kryterium wyboru. Są to urządzenia, które z jednym zbiornikiem mogą wydrukować nawet kilkanaście tysięcy stron w czerni i kilka tysięcy stron w kolorze. Są to oczywiście wartości uśrednione, natomiast porównując modele jednego producenta, można przyjąć, że dobrze będą różnicowały poszczególne urządzenia.
  • Szybkość i czas przygotowania pierwszej strony. O ile w warunkach domowych zwykle czas przygotowania wydruków nie jest kluczowy, o tyle warto zwrócić uwagę – jeśli jest podany – na przykład na czas wydruku fotografii. Drukarki z dolewanym tuszem nie muszą się nagrzewać, więc pierwsza strona jest zwykle gotowa dość prędko, jednak jeśli urządzenie ma niewielki bufor, to przetworzenie większych plików może zająć irytująco dużo czasu.
  • Łącza będą o tyle istotne, że zwykle drukarkę z dolewanym tuszem stosuje się tam, gdzie korzystać z niej będzie kilkoro użytkowników, więc najwygodniejsze będzie podłączenie jej po Wi-Fi lub opcja drukowania bezpośrednio z pendrive’a lub karty pamięci. Nie jest to jednak normą, więc wciąż można kupić drukarkę zasadniczo przeznaczoną do wykorzystania przez wiele osób, ale podłączoną tylko do jednego komputera.
  • Liczba i typ stosowanych tuszów. W przypadku standardowych kartridży ten czynnik nie jest interesujący – oddaje się stary do napełnienia lub kupuje zamiennik po numerze i to wystarcza. W przypadku drukarek z dolewanym tuszem warto zwrócić uwagę na to, czy korzystają one ze standardowego podziału CMYK, czy może zmodyfikowanego (na przykład z dwoma odcieniami C oraz dwoma M).
  • Wygoda obsługi zbiorników. Przydatnym rozwiązaniem jest przynajmniej opcja podejrzenia stanu tuszu, choć lepiej wypadają pod tym względem pojemniki przezroczyste. Dodatkowo dla niektórych użytkowników kluczowa będzie możliwość ich zablokowania na czas transportu – a to wbrew pozorom wcale nie jest oczywistością dla producentów.
  • Długość przerw w pracy. Drukarki z dolewanym atramentem są projektowane z myślą o częstym używaniu. Większość z nich powinna być uruchomiona przynajmniej raz w tygodniu, żeby uniknąć zasychania tuszu, co mogłoby trwale uszkodzić głowicę. Ponieważ natomiast tusz może zaschnąć też w innych elementach układu dystrybucyjnego, skutki mogą być jeszcze poważniejsze.

Do rozstrzygnięcia pozostaje też kwestia wyboru między samodzielną drukarką a urządzeniem wielofunkcyjnym. Różnica cenowa jest w tym przypadku często niewielka, ale wybór urządzenia wielofunkcyjnego wymusza choćby ocenę rozdzielczości skanera czy ergonomii całej obudowy.

Ile trzeba zapłacić za najlepsze drukarki z dolewanym tuszem?

Najtańsze drukarki z dolewanym tuszem kosztują ponad 500 zł, a często raczej około 600 zł. Są to urządzenia, które nie oferują olbrzymiej wydajności, choć 3-5 tysięcy stron w czerni to nadal imponujący wynik w porównaniu do podstawowych drukarek atramentowych. Problemem może być w przypadku wielu z nich ergonomia: obudowa wykonana ze słabszych tworzyw, brak wizjerów pozwalających na podejrzenie poziomu tuszu czy samo to, że trzeba poświęcić więcej czasu, żeby je napełnić, to pewne niedogodności. Nawet w tym segmencie jednak – drukarek przeznaczonych głównie do użytku domowego – większość sprzętu można podłączyć do domowej sieci WiFi, udostępniając je wielu użytkownikom.

Płacąc 800-1000 złotych można przede wszystkim mieć spory wybór, jeśli chodzi o wielofunkcyjne urządzenia, a nie podstawowe drukarki. Większy też będzie wybór producentów, ponieważ tańsze urządzenia to zwykle propozycje tylko od dwóch znanych marek. To liczy się o tyle, że wielu użytkowników przyzwyczajonych jest choćby do systemu obsługi drukarek. W praktyce różnice dotyczyć mogą też samego sposobu przenoszenia tuszu na papier, co jednak z punktu widzenia większości użytkowników nie będzie miało większego znaczenia. W tym przedziale znajduje się większość najpopularniejszych modeli.

W cenie do 1500 złotych można kupić dość specyficzne urządzenia. Będą one tworzone na przykład z myślą o wydajnym drukowaniu wysokiej jakości fotografii albo do pracy w biurze w grupie roboczej. Będzie to wpływało na dostępność interfejsów połączenia, system zarządzania zadaniami i kilka innych czynników, natomiast cechą wspólną będzie tu naprawdę przemyślana ergonomia, zwykle spora wydajność i wykonanie z dobrych materiałów, co w przypadku urządzenia, które ma być używane latami, naprawdę ma znaczenie.

Najdroższe modele kosztują kilka tysięcy złotych, natomiast drukarki CISS z tego segmentu należy już traktować jako rozwiązania profesjonalne, tworzone z myślą o druku fotografii, materiałów biurowych czy w ogóle obsłudze dużych grup roboczych, co wpływa na ich konstrukcję i możliwości. Co ważne – zwykle w przypadku droższych urządzeń spada tempo druku. Dla większości użytkowników nie będzie to miało większego znaczenia, ale nie należy tego traktować jako wady.

Ocena możliwości eksploatacyjnych przed zakupem drukarki z dolewanym tuszem

Pewne kryteria oceny – w przeciwieństwie do opisanych wyżej – nie będą ściśle obiektywne. To, co wpływa na całokształt eksploatacji, należy zawsze oceniać z perspektywy własnych potrzeb i możliwości.

  • Czy zbiorniki z tuszem są wbudowane w bęben, czy stoją na zewnątrz drukarki? Ile miejsca zajmują, czy są stabilnie zamocowane, czy są w jakikolwiek sposób chronione przed przypadkowym uszkodzeniem?
  • Czy dostęp do pojemników z tuszem jest łatwy i można będzie dostać się do nich bez konieczności odłączania drukarki i przestawiania jej w inne miejsce?
  • Czy system napełniania zbiornika – zarówno jeśli chodzi o jego wlew, jak i o kształt oraz poręczność buteleczek z tuszem – będzie wygodny i czysty?
  • Czy w ogóle jest miejsce na ustawienie takiego urządzenia bez konieczności rearanżacji całej przestrzeni na szafce lub biurku?

To wszystko jest istotne, ponieważ – choć drukarki z dolewanym tuszem zawsze będą atrakcyjne, jeśli chodzi o koszty eksploatacji – czasem lepiej będzie kupić urządzenie o słabszych parametrach, w tym nawet niższej rozdzielczości, jeśli jego obsługa będzie łatwiejsza, a straty spowodowane obniżeniem możliwości technicznych niewielkie.

W takich przypadkach nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, co jest ważniejsze: parametry czy ergonomia. Nie zawsze można je ze sobą pogodzić i warto wtedy zastanowić się przez chwilę, co będzie ważniejsze w danym zastosowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *