Papier do drukarki

papier do drukarki

papier do drukarki

Wybór papieru do drukarki tylko z pozoru jest oczywistą sprawą. Jeśli kupisz nieodpowiedni rodzaj papieru, będziesz narzekał na to, że wydruki są niewyraźne lub rozmyte, a drukarka często się zacina. Zanim zaniesiesz drukarkę do serwisu, spróbuj wymienić papier na inny rodzaj.

Papier do drukarki laserowej

Drukarki laserowe służą przede wszystkim do wydruku dużych ilości tekstu, dlatego papier nie musi mieć bardzo wysokiej jakości. Wydruki nie mogą się rozmazywać, a gdy zajdzie konieczność wydrukowania niewielkiego elementu graficznego (na przykład logo na fakturze), musi on wyglądać jak najlepiej. Wiele osób kupuje papier uniwersalny, jednak zwykle nie sprawdza się on do wydruku w różnych rodzajach drukarek.

Znacznie lepiej jest kupić papier dopasowany do rodzaju drukarki i przeznaczony do drukowania w odcieniach szarości (jeśli masz drukarkę czarno-białą), albo w kolorze – gdy posiadasz kolorową drukarkę laserową. Papier kolorowy do drukarki laserowej musi mieć większą gramaturę – wynosi ona od 90 do 120 gram.

Papier do drukarki atramentowej

To najpopularniejszy rodzaj papieru, z uwagi na to, że większość drukarek używanych w domu, to modele atramentowe.

Można go podzielić na takie rodzaje, jak:

 • Papier o najniższej gramaturze – jest znacznie tańszy, od pozostałych rodzajów papieru, ale jego zakup jest złym wyborem. Wydruki prezentują się bardzo słabo, a papier ma tendencję do zacinania się w drukarce.
 • Podstawowy papier – o gramaturze około 80g/m2, który jest bardzo dobry do zwykłych wydruków tekstu.
 • Papier do wydruku CV lub innych dokumentów – gramatura powyżej 90 gram. Różnica polega na tym, że dokumenty wydrukowane na takim papierze mogą być wielokrotnie przeglądane bez zniszczenia.
 • Papier fotograficzny – znacznie grubszy – jego gramatura wynosi około 160 gramów/m2.

Papier można podzielić także ze względu na klasę. Najlepszy papier to A+, który jest bardziej biały od pozostałych rodzajów. Jeśli szukasz papieru do celów użytkowych (na przykład wydruk faktur), nie będzie Ci potrzebny. Tani papier do drukarki jest delikatnie beżowy i bardzo lekki, dlatego czyta się z niego z trudem.

Papier do drukarki atramentowej może być powlekany (spotykane dość rzadko) lub niepowlekany. Powłoka na papierze sprawia, że wydruk prezentuje się znacznie lepiej i jest kontrastowy, ale wpływa na wzrost ceny. Papier powlekany może być dwustronny lub jednostronny.

Do wydruku zdjęć nie nadaje się papier ekologiczny, ponieważ posiada zanieczyszczenia.

Papier do drukarki igłowej

Drukarki igłowe najczęściej służą do drukowania faktur, dlatego papier, który się w nich używa, ma warstwy samokopiujące. Najczęściej można go spotkać w dużych arkuszach (tak zwanej składance), które pozwalają na wydrukowanie bardzo długich dokumentów.

Jakość wydruku na takim papierze jest zwykle niska, ale jest najlepszym wyborem, jeśli chcesz drukować bardzo duże ilości materiałów i nie zależy Ci na jakości tekstu. Drukarki tego typu jako jedyne pozwalają na przykład na wydrukowanie tabeli na kilka stron bez dzielenia jej.

Papier do takiej drukarki posiada z jednej i z drugiej strony perforację, która pozwala na przesuwanie papieru przez mechanizm drukarki.

Papier do drukarki termicznej

Najczęściej wykorzystuje się go do drukowania paragonów, potwierdzeń i etykiet. Używa się go przede wszystkim w sklepach. Kupując taki papier, zwróć uwagę, jak duża jest rolka – papier, który pasuje do kasy fiskalnej, będzie za duży do terminala. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, czy papier nadaje się do Twojej drukarki i ewentualnie dopasować wydruk do konkretnego rodzaju. Papier niskiej jakości wpływa na szybkie zużywanie się drukarki, co jest szczególnie niebezpieczne przy drukarkach fiskalnych.

Papier samoprzylepny do drukarki

To rodzaj papieru, który służy do drukowania materiałów, które następnie mają być drukowane. Można je następnie wykorzystać na przykład do adresowania listów, oklejania segregatorów lub etykietowania produktów. Papiery samoprzylepne są dostępne w różnych wersjach, które mogą mieć na przykład dodatkową grafikę lub różne kolory.

Najlepszym wyborem jest papier, który ma od razu nacięcia w standardowych rozmiarach (na przykład do etykiet), dzięki czemu znacznie szybciej będziesz mógł go odklejać.

Papier fotograficzny do drukarki

Papier fotograficzny jest stosowany przede wszystkim w drukarkach atramentowych. Dzięki niemu fotografie mają odpowiednie nasycenie kolorów i są wyraźniejsze. Można kupić także papier termosublimacyjny, który wykorzystuje inną technologię i zapewnia jeszcze lepszą jakość wydruku. Potrzebujesz do niego specjalnej drukarki.

Jeśli do wydruku zdjęć używasz drukarek laserowych, musisz kupić specjalny papier z warstwą powlekającą. Papier fotograficzny jest dostępny w wielu rozmiarach – gdy masz drukarkę A3, będziesz mógł w pełni wykorzystać jej zalety. Papier tego typu może być matowy, półmatowy, lekko błyszczący lub mocno błyszczący. Kolorowe zdjęcia najlepiej prezentują się na papierze z połyskiem, natomiast do drukarek laserowych i zdjęć czarno-białych wykorzystuje się papier matowy.

Papier do drukarki - Ranking 2018

Poniżej prezentujemy ranking w kategorii Papier do drukarki, który jest aktualizowany codziennie. Mamy nadzieję, że jest to kolejny przydatny element na stronie i jeszcze bardziej pomoże w wyborze odpowiedniego modelu. Dodatkowo można sprawdzić aktualną cenę, która pobierana jest z serwisu Skąpiec.pl.

TOP 10 Papier do drukarki Producent Cena
1Brother Papier 10x15 260g Glossy Papier fotograficzny 50 BP71GP50BrotherAktualna Cena
2 DNP Papier DS-RX1 10X15/1400sztAktualna Cena
3ColorWay Papier Fotograficzny Samoprzylepny Matowy ColorWay A4 120g 50 szt PMS1208050A4ColorWayAktualna Cena
4International Paper Papier A4 80g Polspeed 500 arkuszyInternational PaperAktualna Cena
5Drescher SKŁADANKA KOMPUTEROWA 360 X 12 1+0 70GDrescherAktualna Cena
6Dymo LW450DymoAktualna Cena
7PrintPro ARSEJ Papier Fotograficzny Błyszczący 10x15 180g 500 szt PGE1805004RPrintProAktualna Cena
8Brother Papier BP61 Paper/Papier fotograficzny A4 20sh 1272502BrotherAktualna Cena
9PrintPro ARSEJ Papier Fotograficzny Błyszczący 10x15 200g 500 szt PGE2005004RPrintProAktualna Cena
10Canon KP-108IN DSC CP PAPER 3115B001CanonAktualna Cena

Papier do drukarki - Opinie i komentarze (2)

 • Piotr
  10 marca 2016 o 11:15

  Ja zawsze kupuję na promocjach ryzę papieru i jestem zadowolona. Nie drukuję specjalnych rzeczy, dlatego też nie mam problemu z jakością papieru. Zawsze mogę skorzystać z trochę gorszego jakościowo, jednak kupić go po niższej cenie, wtedy można sporo zaoszczędzić na drukowaniu domowym sposobem.

  Odpowiedz
 • Piotr
  28 maja 2018 o 21:36

  Nigdy nie zastanawiałam się jaki papier do drukarki powinien być. Wydawało mi się, że jest to obojętne. Dobrze, że się teraz uświadomiłam, że to nie do końca tak jest. Oznacza to, że bardzo możliwe, że kiedy nie byłam zadowolona z wydruku, to właśnie była to wina papieru, na którym było to wydrukowane. Przynajmniej teraz wszystko wiem.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *