Drukarka do 300 zł

Drukarka do 300 - 500 złotych

Drukarka

Dziś nie jest trudno kupić dobrą drukarkę do 300 złotych. Trzeba jednak umieć taki sprzęt wybrać. Paradoksalnie bowiem w niższych przedziałach cenowych jest więcej cech, które należy brać pod uwagę. Trzeba będzie godzić się na pewne kompromisy, ale naprawdę można kupić drukarkę, która będzie tania, trwała i zapewni odpowiednio wysoką jakość.

Od czego zacząć poszukiwania drukarki do domu i biura?

Znajomość budżetu jest bardzo ważna, ale przed przejściem do właściwych poszukiwań, trzeba zastanowić się nad tym, w jaki sposób będzie używana drukarka. W praktyce nawet w średniej firmie dobrze dobrana drukarka do 300 złotych może zdać egzamin celująco. Z drugiej strony – spora część użytkowników domowych będzie zadowolona choćby z urządzeń kosztujących poniżej 150 złotych. Żeby jednak wiedzieć, na co konkretnie zwrócić uwagę, trzeba najpierw prawidłowo ocenić swoje potrzeby.

 • Częstotliwość używania i ilość wydruków. Drukarki laserowe grzeją się dłużej niż atramentowe, ale są szybsze i wydajniejsze. Jeśli zatem w planach jest sporadyczne drukowanie niewielkiej ilości materiałów, to z powodzeniem można rozglądać się właśnie za drukarką atramentową.
 • Typ przygotowywanych materiałów. W segmencie do 300 złotych nie kupi się oczywiście w pełni profesjonalnego sprzętu, ale nawet gdzieś pośrodku przedziału cenowego są drukarki atramentowe, które w miarę dobrze przygotują zdjęcia z wakacji. Inna sprawa, że może to być droższe niż zamówienie odbitek, ale jakość będzie w porządku. Z kolei monochromatyczna drukarka laserowa do 300 złotych – niewiele takich jest – będzie w stanie dobrze i tanio przygotować choćby większe zestawy dokumentów biurowych.
 • Koszty eksploatacyjne. W segmencie do 300 złotych raczej nikt nie będzie wymieniał w drukarkach rolek i pasów prowadzących, ale z koniecznością wymiany tuszu lub tonera nie sposób się nie liczyć. I to ważna kwestia, bo tanie drukarki atramentowe mają małe kasetki, których napełnienie może kosztować prawie tyle, ile wynosiła cena samej drukarki, a wystarczają one czasem na mniej niż 100 stron. Toner do drukarek laserowych kosztuje zawsze wyraźnie więcej, ale też starcza na dużo dłużej.
 • Dodatkowe funkcje. Urządzenia wielofunkcyjne są według wielu osób znacznie bardziej praktyczne niż drukarki. Tu oczywiście trzeba spojrzeć na własne potrzeby, a nie opinie innych, ale dobrze jest zastanowić się, czy opłaci się – szczególnie w domu – dopłacać za opcję skanera i kserokopiarki (dochodzi też potrzeba wygospodarowania większej ilości miejsca przy biurku). Warto też od razu zaznaczyć, że urządzenia wielofunkcyjne do 300 złotych to w zasadzie tylko drukarki atramentowe.

Drukarka laserowa do 300 zł

Drukarki laserowe zyskały sobie uznanie wysoką wydajnością i dużym interwałem serwisowym. To są argumenty, które przemawiają do wyobraźni szczególnie osobom poszukującym dobrej i taniej drukarki do biura. Jednak technologia laserowa jest dość kosztowna i nie tylko do 300 złotych, ale także w droższym segmencie znajdują się wyłącznie drukarki laserowe monochromatyczne. Dołożenie kolorowego tonera bardzo wyraźnie podnosi cenę. Z drugiej jednak strony – drukarki laserowe powstawały jako sprzęt biurowy, gdzie tak naprawdę nie było potrzeby przygotowywania materiałów barwnych.

W warunkach domowych może to stanowić pewną przeszkodę. Do załatwienia „dorosłych” spraw zwykle oczywiście sama czerń wystarczy, ale już do przygotowania uczniowskiego albo studenckiego projektu czasem lepsza byłaby drukarka kolorowa. Dodatkowo pojawia się kolejne ograniczenie, ponieważ drukarka laserowa do 300 złotych może przygotować nadruki wyłącznie na papierze.

Drukarki laserowe do 300 złotych to absolutnie podstawowe modele. To oznacza, że nie będą często przesadnie ergonomiczne: wyświetlacze i panele kontrolne będą mało intuicyjne, a o podłączeniu po wi-fi będzie można tylko pomarzyć. Na szczęście zdecydowana większość drukarek ma dziś gniazda USB, więc można je podłączyć także do laptopów, które w celu redukcji masy zostały pozbawione nawet portów RJ.

Pojemność tonera małej drukarki laserowej powinna wystarczyć na zadrukowanie od tysiąca do kilku tysięcy stron standardowego druku. To sporo, ale kiedy już się toner wyczerpie, to wymiana kasety może kosztować nawet około 200 złotych. Ta kwota jest bardzo mocno uzależniona od producenta i modelu sprzętu, bo czasem wystarczy uzupełnienie tonera za 50 złotych. W tym miejscu jeszcze warto dodać, że do wielu nawet tak tanich drukarek laserowych są dostępne zestawy naprawcze, a więc rolki, paski i wałki. Producenci zalecają pewien interwał ich wymiany, ale wśród użytkowników domowych mało kto go przestrzega, jednak warto pamiętać, że nawet drukarka laserowa do 300 złotych może pracować naprawdę bardzo długo dzięki odpowiedniej konserwacji.

Drukarka atramentowa do 300 zł

W przedziale do 300 złotych zdecydowana większość drukarek to właśnie drukarki atramentowe. Mają bardzo prostą konstrukcję, ale wbrew pozorom dają też dość szerokie możliwości. Najtańsze modele, czasem kosztujące nawet poniżej 100 złotych, spodobają się przede wszystkim użytkownikom domowym, którzy wydruki przygotowują naprawdę sporadycznie. Główną bowiem wadą takiego sprzętu jest bardzo mała wydajność kaset z tuszem. Są one niewielkie i w najtańszych drukarkach raczej nie wystarczą nawet na zadrukowanie jednej ryzy papieru – przy wyższych ustawieniach jakości wydruku czarny tusz może się kończyć już przy mniej niż 100 stronach. Koszt napełnienia będzie różny – raczej odpadnie kupowanie oryginalnych kaset, które kosztują niewiele mniej niż drukarka. Zamienniki też bywają dość drogie, a napełnienie tanim tuszem może przełożyć się na kiepską jakość.

Drukarki atramentowe do 300 złotych mogą – w dolnej granicy przedziału cenowego – oferować tylko połączenie przewodowe (zwykle dziś już jedynie USB-B) albo – to nieco droższe modele – łączyć się przez wi-fi. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze, ale bywa zawodne. W prostych drukarkach brak jest panelu informacyjnego: tylko kilka diod kontrolnych: zasilanie, praca, stan tuszu, stan papieru, i to właściwie wszystko. W nieco droższych drukarkach, a właściwie już urządzeniach wielofunkcyjnych ze skanerem i kserokopiarką, opcji może być trochę więcej.

Drukarka atramentowa do 300 złotych może przygotować materiały wysokiej jakości i dotyczy to również odbitek fotograficznych. Oczywiście, że da się nawet niewprawnym okiem zauważyć różnicę między zdjęciem z domowej drukarki, a tym z profesjonalnej stacji drukującej, ale do domowego albumu czy do szkolnego projektu jakość z domowej drukarki powinna być wystarczająca. Inna sprawa, że przygotowanie wydruku w wysokiej jakości na papierze fotograficznym na taniej drukarce jest czasochłonne (trwa czasem 4-5 minut) i zużywa bardzo dużo tuszu.

Drukarki atramentowe, szczególnie te najtańsze, są raczej urządzeniami działającymi do pierwszej awarii. W teorii bowiem można czasem zamówić do nich części albo wymienić je, przekładając z innego egzemplarza, który ma inną usterkę, ale w praktyce jest to zwyczajnie nieopłacalne. W nieco droższych modelach już się to robi, ale też z umiarem – to drukarki przeznaczone dla użytkowników drukujących raczej rzadko i niewiele.

Drukarka wielofunkcyjna do 300 złotych

W segmencie do 300 złotych urządzenia wielofunkcyjne są wyłącznie atramentowe. Laserowe istnieją, ale jest ich zdecydowanie mniej i są wyraźnie droższe. Kupując taki sprzęt, warto mieć świadomość, że pojawiają się tu nowe charakterystyki, na które należy zwrócić uwagę.

 • Sama drukarka będzie wyższej klasy niż sprzęt do 100 złotych. Trwalszy układ podawania papieru, ekonomiczniejsze wykorzystanie tuszu, często też pełniejsza kontrola nad jakością wydruków. Zasadniczo – lepsza, bardziej wydajna drukarka.
 • Skaner będzie oferował jakość obrazu wystarczającą do wszystkich domowych i biurowych potrzeb. Nie będzie to jednak sprzęt profesjonalny. Przeciętny użytkownik nie dopatrzy się w nim wad, może poza dość długim czasem przygotowania skanu, ale mogą sporadycznie pojawiać się pewne błędy techniczne.
 • Kserokopiarka nie będzie służyła do przygotowania wielu kopii. Nadal przecież korzysta z mimo wszystko nieszczególnie ekonomicznego systemu atramentowego, więc na co dzień się sprawdzi, ale już nauczyciel, który chciałby przygotować materiały dla całej klasy, musi liczyć się z realnymi kosztami.
 • W urządzeniach wielofunkcyjnych, jako sprzęcie z nieco wyższej półki, producenci starają się dodawać moduł komunikacji bezprzewodowej albo przynajmniej czytnik kart. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a dziś większość kupujących stawia raczej na wi-fi, czytniki kart odsyłając jednak do lamusa.
 • Standardem jest opcja „eko”, czyli w zasadzie automatyczne przełączenie w tryb czuwania.
 • W urządzeniach wielofunkcyjnych do 300 złotych można już liczyć na w miarę wydajny tusz. Sama kaseta może nie jest większa, ale algorytm zarządzający zużyciem tuszu pozwala na jednym napełnieniu przygotować wyraźnie więcej wydruków.

Drukarka 300 zł do biura?

300 złotych to wystarczająco dużo, żeby kupić niezłą drukarkę do biura. W większości przypadków będzie to prawdopodobnie jeden z niższych modeli drukarek laserowych. Wyjątkiem będą firmy, w których wciąż przygotowuje się sporo materiałów barwnych. Wtedy jedynym wyjściem będzie drukarka atramentowa. Warto jednak wówczas zastanowić się, czy ważniejsza jest uniwersalność, czy jakość wydruku. W pierwszym przypadku opłacalny będzie zakup urządzenia wielofunkcyjnego, które pozwoli też „na szybko” przygotować kopie dokumentu, a w drugim lepiej kupić mocniejszą drukarkę, która wykona bardzo dobre zdjęcia na papierze fotograficznym.

W przypadku sprzętu biurowego zdecydowanie inaczej też patrzy się na koszty eksploatacyjne. Ostatecznie zostaną one zaksięgowane jako wydatki firmowe, więc można na ich podstawie dokonywać odliczeń od podatku, co jednak nie oznacza, że warto je windować bez sensownego powodu. Drukarka do biura powinna być przede wszystkim niezawodna i z tego powodu domyślnym wyborem dla wielu przedsiębiorców będzie urządzenie laserowe, a alternatywą: droższa drukarka atramentowa. Te najtańsze niestety nie mają zbyt dobrych perspektyw.

Dlaczego nie ma tu podstawowych kryteriów wyboru?

W poradniku nie pojawiły się do tej pory typowe kryteria wyboru drukarek: prędkość druku w czerni i kolorze, maksymalna rozdzielczość czy czas nagrzewania. Dlaczego? Dlatego, że przeznaczając na zakup drukarki do 300 złotych, nie można liczyć na wyśrubowany wynik w zasadzie w żadnej z tych kategorii. Zamiast kurczowo trzymać się wartości liczbowych uzyskiwanych w testach w kontrolowanych warunkach, lepiej będzie przed podjęciem decyzji zakupowej zastanowić się nad ogólną przydatnością urządzenia.

Dobra drukarka do domu ani do małej firmy nie musi drukować z prędkością 60 stron na minutę. Nawet jeśli jedną stronę drukuje minutę, to i tak nie będzie to zwykle miało wielkich konsekwencji. Szybkość zresztą zależy od jakości i szukanie najszybszej drukarki może skończyć się zakupem takiej, która nie przygotuje ładnego wydruku barwnego. Z wartości liczbowych znaczenie mógłby mieć jeszcze poziom hałasu, jeśli ktoś ma w planach drukowanie w nocy, kiedy reszta rodziny śpi, ale prawda jest taka, że w segmencie do 300 złotych trzeba iść na pewne kompromisy i lepiej wybrać sprzęt, który po prostu się sprawdzi, niż polować na taką drukarkę, która w teście laboratoryjnym jest minimalnie szybsza albo minimalnie bardziej energooszczędna.

Podsumowanie

W segmencie do 300 złotych można już kupić dobrą drukarkę atramentową albo podstawowy model laserowy. Oba rozwiązania mają swoje zalety i ograniczenia. Warto je poznać, przy czym niekoniecznie najlepszym sposobem wybierania będzie porównywanie wartości liczbowych dla różnych parametrów. Trzeba przede wszystkim zrozumieć, że każdy typ urządzenia jest tworzony z myślą o nieco innej grupie odbiorców. Po analizie własnych potrzeb wstępną decyzję można podjąć już w kilka minut, a dopiero później, spomiędzy kilkunastu podobnych drukarek, wybrać tę idealną, kierując się wtedy bardziej klasycznymi parametrami technicznymi lub wyłącznie ceną.

Drukarka do 300 zł - Ranking 2020

Poniżej prezentujemy ranking w kategorii Drukarka do 300 zł, który jest aktualizowany codziennie. Mamy nadzieję, że jest to kolejny przydatny element na stronie i jeszcze bardziej pomoże w wyborze odpowiedniego modelu. Dodatkowo można sprawdzić aktualną cenę, która pobierana jest z serwisu Skąpiec.pl.

RankingDrukarka do 300 złProducentCena
1Canon Pixma TS3150CanonAktualna Cena
2Canon Pixma TS705 (3109C006AA)CanonAktualna Cena
3HP DeskJet IA 3790 (T8W47C)HPAktualna Cena
4HP DeskJet Ink Advantage 3775 (T8W42C)HPAktualna Cena
5Xerox Phaser 3020 (3020V_BI)XeroxAktualna Cena
6HP DeskJet 2720 (3XV18B)HPAktualna Cena
7Canon PIXMA MG3650S czarna (0013C009AB)CanonAktualna Cena
8HP DeskJet Ink Advantage 3639 (DeskJet 3639)HPAktualna Cena
9Canon PIXMA MG3650S czerwona (0515C112AA)CanonAktualna Cena
10Epson Expression Home XP-2105 (C11CH02404)EpsonAktualna Cena

Drukarka do 300 zł - Opinie i komentarze (4)

 • Piotr
  27 czerwca 2017 o 13:28
  Permalink

  Przedziały cenowe rzeczywiście są różne. Ja ostatnio trafiłam na drukarkę za niecałe 200 zł. Firma HP więc moim zdanie dobry sprzęt. Na razie nie mam z nią żadnych problemów, jest bardzo prosta w obsłudze i działa intuicyjnie.

  Odpowiedz
 • Piotr
  28 maja 2018 o 21:31
  Permalink

  Najlepsza drukarka do 300 – 500 zł? Przedział moim zdaniem odpowiedni, żeby kupić dobry sprzęt, który posłuży długie lata. Sama mam taką drukarkę, którą kupiłam chyba za niecałe 350 zł. Drukarka HP działa bardzo sprawnie już od kilku lat, a jakość druku jest wysoka. Fajnie, że mogę pozwolić sobie na drukowanie w domu, nie muszę wydawać dodatkowych pieniędzy w drukarniach.

  Odpowiedz
 • Piotr
  17 lutego 2019 o 12:06
  Permalink

  Moim zdaniem drukarka do 300 – 500 zł to już dobrej jakości sprzęt. Drukarki takie standardowe można kupić właśnie w tym przedziale cenowym i wybór jest ogromny. Ja zdecydowałabym się na zakup HP – firma bardzo dobra, od wielu lat produkuje świetne drukarki, które bez problemu chodzą w warunkach domowych kilka czy kilkanaście lat.

  Odpowiedz
 • Piotr
  10 czerwca 2020 o 18:59
  Permalink

  Widzę, że w zestawieniu znalazłam się drukarka, której używam. Mianowicie, mam Epson Expression Home XP-2100. Jest to naprawdę dobra drukarka do 300 zł, którą obecnie można kupić. Wcześniej nie znałam tej marki, ale przetestowałam i jestem zadowolona. Drukuje na niej już 3 rok i jest naprawdę super jakości.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *