Drukarka igłowa

Drukarka igłowa

Drukarka igłowa OKI MICROLINE 3321

Drukarki igłowe pojawiły się w sprzedaży na długo przed modelami atramentowymi i laserowymi. Mimo tego, że wielu ludzi uważa je za przestarzałe, są one niezastąpione w różnych zastosowaniach. W tym artykule przyjrzymy się im bliżej.

Drukarka igłowa zalety i wady

Drukarki igłowe są bardzo tanie i niezawodne, dlatego trudno jest zastąpić w miejscu, gdzie drukuje się bardzo dużo dokumentów. Materiały eksploatacyjne kosztują grosze i są tak tanie, że nie opłaca się produkować ich zamienników. Taśma za około 25 złotych wystarcza na wydrukowanie kilku tysięcy dokumentów. Z tego powodu ich sprzedaż utrzymuje się na stałym poziomie.

Drukarki igłowe mogą drukować na różnych materiałach i nie są tak wrażliwe na gramaturę papieru, jak nowoczesne drukarki laserowe lub atramentowe. Niektóre modele mogą drukować bez przeszkód na kartonie i innych materiałach.

Ich zaletą jest także żywotność – nie bez powodu wielu przedsiębiorców twierdzi, że to „drukarki nie do zdarcia”. Obudowy są zwykle z grubego plastiku, który jest odporny na uderzenia. Taka budowa odróżnia je od delikatnych, nowoczesnych drukarek.

Drukarka igłowa jest głośniejsza od innych rodzajów drukarek – hałas, który powoduje, sprawia, że często trudno jest usłyszeć drugą osobę. Ich wadą jest też wolny wydruk, ale dotyczy to jedynie starych modeli. Jeśli drukujesz dużo faktur, taka drukarka przyśpieszy pracę – możesz jednocześnie wydrukować fakturę i kilka kopii. Nie zapewni tego żadna inna drukarka.

Jako minus można zaliczyć to, że drukarka igłowa nie obsługuje przeważnie technologii bezprzewodowych – komputer musi być do niej stale podłączony. Taka drukarka stoi zwykle przy stanowisku pracy przy komputerze stacjonarnym, dlatego nie stanowi to żadnego problemu.

Drukarki igłowe nie mają także wyświetlaczy, co jednak nie przeszkadza – ustawień jest i tak bardzo mało. Obsługa jest bardzo prosta, a drukarki zwykle nie „zastanawiają” się przed rozpoczęciem drukowania. Dzięki temu można zyskać na czasie.

Drukarka igłowa do firmy

Drukarki tego typu współpracują z papierem samokopiującym, dlatego są idealnym wyborem, gdy drukujemy dużą ilość faktur. Są niezastąpione także w aptekach, gdzie służą do nanoszenia wydruków na receptach.

Można także kupić papier w formie arkuszy, które są połączone ze sobą. Ze względu na wyjątkową budowę drukarki, można na nich wydrukować tabelę lub inne dokumenty, które nie powinny być podzielone na arkusze.

Jakość wydruków jest niska, ale gdy dokument ma być wykorzystany tylko jeden raz, nie stanowi to problemu. Jest ona wystarczająca, by odczytać treść faktury.

Ogromnym plusem jest drukowanie bez marginesów – kartki do drukarki igłowej są ze sobą połączone górą i dołem, dlatego można drukować na nich długie dokumenty bez odstępów.

Jeśli w firmie zachodzi konieczność drukowania dokumentów wyższej jakości, najlepiej jest dokupić drukarkę laserową.

Drukarka igłowa do domu

Niskie ceny wydruków i brak takich problemów, jak zasychanie tuszu sprawia, że wiele osób chce kupić drukarkę igłową do domu. Nie jest to najlepszy wybór, ponieważ czytanie druku z takiego urządzenia jest utrudnione.

Jej zastosowanie w firmie ma rację bytu, natomiast w domu zwykle zależy nam na wyraźnym wydruku, czego nie da się osiągnąć przy drukarce igłowej. Jedynym zastosowaniem takiej drukarki może być drukowanie dokumentów, które będą wykorzystywane tylko raz.

Drukarka igłowa do 1500 złotych

Gdy kupujesz drukarkę atramentową lub laserową, mała kwota wydana na początku wiąże się z dużymi opłatami eksploatacyjnymi. Podczas zakupu drukarki igłowej nie ma to znaczenia – materiały eksploatacyjne są w podobnych cenach. W cenie około 1500 złotych znajdziesz wiele modeli drukarek, które oferują niskie zużycie prądu i możliwość stosowania nawet pięciowarstwowego papieru.

Warto zwrócić uwagę na szerokość wałka w drukarce i ilość igieł w głowicy. Szybkość drukowania to także bardzo ważna kwestia. Im lepsze są parametry drukarki igłowej, tym bardziej zbliża się ona jakością do drukarki laserowej.

Niektóre modele mają dodatkową opcję, jaką jest drukowanie kodów kreskowych, które bardzo przydaje się w firmie.

Gdzie kupić drukarkę igłową?

Na pewno nie znajdziesz ich na półkach supermarketów ze sprzętem elektronicznym. Drukarki igłowe są sprzedawane przede wszystkim w sklepach z wyposażeniem biurowym i przez firmy, które je produkują. Najważniejsze firmy, które produkują tego typu sprzęt, to Oki i Epson.

Drukarki można kupić w wielu wersjach, które różnią się ilością drukowanych linii na minutę, budową i wydajnością taśmy. W wielu firmach (na przykład w hurtowniach), drukarka jest wykorzystywana prawie przez cały czas. Wtedy nie ma możliwości zastosowania innej drukarki niż igłowy model wysokiej klasy.

Podsumowując – drukarki igłowe można określić jednym słowem – wydajność. Taka drukarka jest bardzo trwała i może pracować od rana do nocy bez obawy o to, że pojawi się jakieś problemy.

Firmy produkujące taki sprzęt mają bardzo duże doświadczenie, ponieważ są one najdłużej na rynku.

Drukarka igłowa - Ranking 2021

Poniżej prezentujemy ranking w kategorii Drukarka igłowa, który jest aktualizowany codziennie. Mamy nadzieję, że jest to kolejny przydatny element na stronie i jeszcze bardziej pomoże w wyborze odpowiedniego modelu. Dodatkowo można sprawdzić aktualną cenę, która pobierana jest z serwisu Skąpiec.pl.

RankingDrukarka igłowaProducentCena
1OKI MicroLine 3410 (09000267)OKIAktualna Cena
2OKI MicroLine 3321 Eco (01308301)OKIAktualna Cena
3Epson LX-350 (C11CC24031)EpsonAktualna Cena
4OKI MicroLine 5591 (01124802)OKIAktualna Cena
5OKI MicroLine 3320ecoOKIAktualna Cena
6OKI MicroLine 3390 (01091303)OKIAktualna Cena
7OKI MicroLine 5520eco (1308601)OKIAktualna Cena
8OKI MicroLine 4410 (00111601)OKIAktualna Cena
9OKI MicroLine 5591eco (01308902)OKIAktualna Cena
10OKI MicroLine 5791eco (01293201)OKIAktualna Cena

Drukarka igłowa - Opinie i komentarze (5)

 • 14 sierpnia 2015 o 16:39
  Permalink

  Jeszcze nie słyszałam o takiej drukarce! Niektórzy, w tym nastolatki, na pewno uznali by ten model za vintage 😉 Cenię jednak stare rozwiązania, bo w większości są najlepsze ale nie jestem pewna czy chciałabym wrócić do drukowania taką drukarką głównie przez jej cenę. Pewnie w domu nie przydałaby mi się w stu procentach ale gdybym miała firmę, to już inna sprawa.

  Odpowiedz
 • 10 marca 2016 o 11:09
  Permalink

  Stara drukarka igłowa.. Pamiętam ją doskonale, bo pracowałem na niej w swojej pierwszej pracy. Jest to niezawodny sprzęt, który doskonale się sprawdza. Myślę, że nie do zdarcia. Ja teraz pracuję na innej drukarce ale ta na pewno jest warta swojej ceny i uwagi, bo działa super.

  Odpowiedz
 • 17 lutego 2019 o 12:25
  Permalink

  Pamiętam, że w biurze mojej babci była taka drukarka igłowa. Rzeczywiście nie do zajechania! Można by śmiało stwierdzić, że teraz takich już nie robią, bo jednak te co kupujemy są bardzo awaryjne. Ale nie wiem czy ktoś teraz jeszcze z niej korzysta… Zresztą ilu z nas taką ma? Praktycznie już nikt. A czy ktoś takie kupuje? Młodzi ludzie nawet nie wiedzą, że takie są.

  Odpowiedz
 • 10 czerwca 2020 o 18:44
  Permalink

  Przyznam szczerze, że nie wiedziałam, że taki sprzęt można jeszcze kupić… Ale to prawda, była bardzo dobra! Dobra drukarka igłowa… Ciekawe, muszę się zainteresować tym tematem, bo naprawdę nie wiedziałam, że coś takiego istnieje jeszcze… A widzę, że są różne modele.

  Odpowiedz
 • 15 lipca 2020 o 14:34
  Permalink

  Posiadam taką drukarkę. Nie mam jej nic do zarzucenia. Drukuje doskonale od kilkunastu lat. To dobra drukarka igłowa, która jest przeze mnie sprawdzona. Teraz można takie kupić w trochę wyższej cenie, ale są dobre.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *