Drukarka termosublimacyjna

Drukarka termosublimacyjna

Drukarka termosublimacyjna Canon SELPHY CP1200

Niesłabnącą popularnością cieszą się drukarki atramentowe i tuszowe. Od lat są z nami w domach, biurach większych i mniejszych czy w punktach ksero. Możemy nimi drukować także obrazy, jednak ich jakość zawsze pozostawia wiele do życzenia. W takim przypadku z pomocą przychodzą dobre drukarki termosublimacyjne. Kiedyś były bardzo drogie i dla wielu niedostępne, teraz ich cena znacząco spadła i jeśli jesteś amatorem fotografii lub prowadzisz związany z fotografią biznes, warto zaopatrzyć się w takie urządzenie, szczególnie, że koszt pojedynczego wydruku o rozmiarach statystycznego zdjęcia (15 x 10 cm) kosztuje w granicach od 70 gr do 1,5 złotego.

Jak działa termosublimacja?

Umożliwianie wydruku zdjęć z formatów cyfrowych opiera się na technologii punktowego podgrzewania barwnika, który osadza się w odpowiednich miejscach na arkuszu papieru. Drukarki termosublimacyjne każdy kolor nakładają oddzielnie, dzięki czemu jakość wydruku stoi na najwyższym poziomie, a trwałość druku termosublimacyjnego przewyższa trwałość druków atramentowych i laserowych.

Druk przenoszony jest na specjalny, odporny na temperaturę papier. Po nałożeniu wszystkich kolorów arkusz powlekany jest bezbarwną powłoką, która chroni wydrukowane zdjęć przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego oraz wilgoci.

Jakość druku termosublimacyjnego

Niemal wszystkie dostępne na rynku drukarki termosublimacyjne pracują w rozdzielczości 300 dpi. Taka rozdzielczość może budzić pewne wątpliwości, jednak przypomnij sobie wszystkie wywoływane do tej pory zdjęcia. Były one drukowane w tej samej rozdzielczości. Z tego wynika prosty wniosek- w druku zdjęć nie liczy się rozdzielczość, a jakość powlekania kartki. Jeśli chcielibyśmy wydrukować podobnej jakości fotografię na drukarce atramentowej, wydruk musiałby być wykonany w rozdzielczości 4800 dpi.

Rodzaje drukarek termosublimacyjnych

Najpopularniejszymi drukarkami termosublimacyjnymi na rynku są małe, przenośne urządzenia z ekranem LCD, zdolne do druków w formacie 15 x 10 cm i rozdzielczości 300 dpi, a czasem zdjęć panoramicznych, o tej samej wysokości, lecz większej długości. Ceny w miarę przyzwoitej drukarki termosublimacyjnej zaczynają się od około 400 złotych.

W sprzedaży można spotkać również drukarki o rozdzielczości 600 dpi, a nawet większej, jednak są to profesjonalne urządzenia, wykorzystywane przez fachowców w branży fotograficznej i drukarskiej, gdzie pojedynczy druk kosztuje nawet po kilkanaście złotych.

Zalety i wady drukarek termosublimacyjnych

Podstawową zaletą dobrych drukarek termosublimacyjnych jest fotograficzna jakość drukowanych obrazów. Żadna inna drukarka nie wydrukuje zdjęć w takiej jakości. Druk termosublimacyjny pozwala na precyzyjne kontrolowanie odcienia każdego punktu obrazu przez zmianę temperatury i czasu trwania transferu, co umożliwia uzyskanie 24-bitowej głębi koloru poszczególnego piksela.

Trwałość druku termosublimacyjnego również przewyższa trwałość wydruków atramentowych oraz laserowych. Barwniki wykorzystywane w termosublimacji są znacznie trwalsze od tych, wykorzystywanych w innych metodach druku. Poza tym wydrukowane zdjęcia powlekane są warstwą odporną na promieniowanie ultrafioletowe oraz wilgoć.

Największą wadą drukarek termosublimacyjnych jest ograniczona powierzchnia wydruku. Najczęściej maksymalnie możemy wydrukować na nich obrazy o rozmiarach 20 x 30 cm. Poza tym drukarki termosublimacyjne są ściśle zorientowane na wydruk fotografii, przez co nie nadają się do druku dokumentów tekstowych. Kolejnym minusem jest potrzeba zaopatrzenia się w specjalny, nieco droższy papier, na który nanoszony jest wydruk.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki?

Warto dowiedzieć się, w jakim czasie wykonywany jest wydruk. Jeśli drukujemy kilka zdjęć w miesiącu, nie robi nam to żadnej różnicy, jeśli natomiast jesteśmy zapalonymi fotografami i nasza drukarka termosublimacyjna będzie chodzić na okrągło, to warto wybrać sprzęt o możliwie krótkim czasie wydruku.

Kolejną ważną rzeczą jest dodatkowy osprzęt. Teraz niemal każda drukarka wyposażona jest w czytnik kart pamięci oraz ekran LCD, dzięki którym nie musimy podłączać jej do komputera. Ciekawym rozwiązaniem są drukarki z przenośnym akumulatorem, dzięki któremu nie musimy podpinać jej nawet do sieci elektrycznej. Możemy brać ją ze sobą w teren i na bieżąco drukować zrobione zdjęcia. Warto również pomyśleć o obecności modułu Bluetooth, który pozwoli połączyć się ze smartfonem lub portami USB czy HDMI.

Dobrze byłoby, gdyby drukarka przed wydrukiem umożliwiała prostą edycję zdjęć- podniesienie kontrastu, nasycenia, czy redukcję czerwonych oczu, albo nałożenie filtra. Proste funkcje, które znacząco poprawią jakość drukowanych fotografii.

Obecnie drukarki termosublimacyjne przeżywają swój złoty wiek. Docierają do coraz szerszego grona odbiorców, którzy postanawiają drukować swoje uwiecznione chwile z życia w domu. Poza wygodą za drukarkami termosublimacyjnymi przemawia również koszt pojedynczego wydruku, który często jest o wiele mniejszy niż w punktach drukarskich czy w fotolabach.

Drukarka termosublimacyjna - Ranking 2019

Poniżej prezentujemy ranking w kategorii Drukarka termosublimacyjna, który jest aktualizowany codziennie. Mamy nadzieję, że jest to kolejny przydatny element na stronie i jeszcze bardziej pomoże w wyborze odpowiedniego modelu. Dodatkowo można sprawdzić aktualną cenę, która pobierana jest z serwisu Skąpiec.pl.

RankingDrukarka termosublimacyjnaProducentCena
1Canon Selphy CP1300 (2234C002)CanonAktualna Cena
2Canon Selphy CP-1000 (0011C002AA)CanonAktualna Cena
3HP Sprocket (Z3Z92A)HPAktualna Cena
4Canon Zoemini Photo Printer (3204C005)CanonAktualna Cena
5Kodak Photo Printer Dock Wi-Fi PD450WKodakAktualna Cena
6DNP DS-RX1DNPAktualna Cena
7Epson Stylus Photo 1500W (C11CB53302)EpsonAktualna Cena
8Ricoh Aficio GXE2600 (405730)RicohAktualna Cena
9DNP DS620 DNPAktualna Cena
10Kodak Mini 2 (PM-210B)KodakAktualna Cena

Drukarka termosublimacyjna - Opinie i komentarze (4)

 • Piotr
  9 listopada 2016 o 10:48

  Jeszcze nie słyszałam o takiej drukarce i to chyba mój błąd! Robię bardzo często zdjęcia, a niestety nie zawsze jestem zadowolona z efektów kiedy odbieram zdjęcia od fotografa. Tak będę w stanie samodzielnie sobie wszystko zrobić.

  Odpowiedz
 • Piotr
  26 czerwca 2018 o 10:59

  Szkoda, że w zestawieniu nie ma drukarek firmy Citizen, która jest jednym z wiodących drukarek termosublimacyjnych do zdjęć. Może warto zaktualizować zestawienie?

  Odpowiedz
  • Piotr
   5 października 2018 o 13:32

   Chetnie kupie drukarki termosublimacyjne Citizena w cenie ponizej PLN 1000. – co wydaje sie malo realne.

   Odpowiedz
 • Piotr
  17 lutego 2019 o 12:31

  Drukarka termosublimacyjna wydaje mi się być super nowoczesnym rozwiązaniem. Jednak chyba mało realnym na moje możliwości. Nie wiem czy do własnych potrzeb taka drukarka będzie odpowiednia i w cenie. Kto sobie na nią może pozwolić? Jestem ciekawa jak dużo osób korzystać na co dzień z takiej drukarki i czy rzeczywiście jest różnica.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *