Niszczarka do papieru

Niszczarka do papieru

Niszczarka do papieru

Niszczarka do papieru do przydatne urządzenie nie tylko w biurze, ale i w domu. Większość dobrych niszczarek jest jednak dość duża i droga. Są jednak rozwiązania nieco bardziej ekonomiczne, które sprawdzą się w domu i małej firmie. Warto wiedzieć, czego szukać, żeby nie wydać fortuny, a wybrać dla siebie najlepszą niszczarkę papieru.

Niszczarka do papieru: przemysłowa czy domowa?

Duże niszczarki do papieru mają bardzo dużą wydajność, tną papier na drobne fragmenty, ale zajmują też sporo miejsca i niemało kosztują. W zależności od wielkości i marki oraz możliwości urządzenia, przemysłowa niszczarka do papieru może kosztować nawet do prawie pięciu tysięcy złotych. Tymczasem najmniejsze niszczarki domowe kosztują prawie stukrotnie mniej. Różnica oczywiście nie bierze się znikąd.

 • Niszczarka do papieru przemysłowa zniszczy nie tylko papier, ale wiele innych materiałów w bardzo dużych ilościach.
 • Noże domowej niszczarki będą mniej wytrzymałe niż niszczarki biurowej do papieru.
 • Przemysłowa niszczarka do papieru będzie zwykle wyposażona w duży kosz.
 • Nowoczesne niszczarki często są wyposażone w zintegrowany ekran informacyjny.
 • Jednorazowo automatyczna niszczarka przemysłowa może opracować nawet do 500 arkuszy papieru, domowa ma tylko podajnik ręczny i rzadko potnie więcej niż 10 kartek jednocześnie.

Oczywiście nie cena jest tutaj kryterium podziału – przeciętnej klasy niszczarka biurowa kosztuje 200-400 złotych, ale nawet takie urządzenie w domu może być jednak nieprzydatne i trzeba szukać innych rozwiązań.

Jaka niszczarka do dokumentów w domu: przegląd możliwości

Użytkownicy domowi – ma to zastosowanie także do niewielkich biur – nie potrzebują olbrzymiej wydajności, a często również nie chcą, żeby niszczarka z 20-litrowym koszem zajmowała miejsce obok biurka. Rozwiązań tego problemu jest kilka.

Niszczarka do papieru nakładana na kosz

Jest to zminiaturyzowana wersja „dużej” niszczarki. Obudowa skrywa silnik oraz noże mechanizmu tnącego, a skonstruowana jest w taki sposób, aby możliwe było założenie jej na dowolny kosz. Zazwyczaj w takiej niszczarce producent stosuje także dodatkowe zabezpieczenie, które ma zapobiegać uruchomieniu niszczarki w ręce. Zaletą tego typu małych niszczarek do papieru jest stosunkowo duża moc, co sprawia, że niektóre z nich bez problemu poradzą sobie nie tylko z papierem, ale też płytami CD lub kartami kredytowymi.

Mini niszczarka do papieru mocowana na blacie

Choć konstrukcyjnie przypominają one niszczarki nakładane na kosz, niszczarki mocowane na blacie mają jedną szczególną cechę. Otóż nie mają one dodatkowych blokad, dzięki czemu po zamocowaniu na krawędzi blatu od razu można ich używać. To rozwiązanie dobre, praktyczne, ale także ma wady. Przede wszystkim należy pamiętać, że moc tych niszczarek jest już ograniczona. O ile z pocięciem papieru nie będzie problemu, to już karty płatnicze dla niektórych będą stanowiły wyzwanie nie do pokonania.

Niszczarka do papieru na korbkę

To najprostsze konstrukcyjnie rozwiązanie: niszczarka do papieru bez kosza, która w dodatku nie ma nawet silnika, a zespół tnący jest napędzany korbką. Nie jest to na pewno najwygodniejsze, ale taka konstrukcja jest ekstremalnie prosta, więc i cena jest niezwykle atrakcyjna. Inna sprawa, że to mniejszy poziom wygody niż oczekuje większość użytkowników, więc i dostępność tego typu niszczarek jest nieduża. Kolejnym problemem może być jakość noży: niestety często są one dość słabe, więc choć teoretycznie zniszczenie karty płatniczej powinno być możliwe, to może to doprowadzić do uszkodzenia zespołu tnącego.

A może po prostu mała niszczarka do papieru?

Rozwiązaniem, które cały czas pozostaje w grze, jest po prostu niewielka niszczarka z koszem. Niektóre są na tyle małe, że można je wsunąć pod biurko i tam nie będą przeszkadzały. Inną sprawą jest jakość wykonania – z pewnością nie każda niszczarka tego typu jest godna uwagi. Czasem też miniaturyzacja oznacza zmniejszenie wygody, ponieważ kosz może być aż przesadnie mały, co wymusi zbyt częste jego opróżnianie.

Jaka niszczarka do papieru będzie najlepsza? Kryteria wyboru

Kryteriów, których można użyć do znalezienia najlepszej niszczarki do papieru, jest dość sporo. Większość z nich jest jasna i oczywista, ale szczególnie osoby, które niszczarkę wybierają po raz pierwszy, mogą przeoczyć pewne proste warunki.

 • Klasa zabezpieczenia niszczonego materiału. Im drobniejsze ścinki, tym trudniejsze odzyskanie informacji. Owszem, ryzyko, że ktokolwiek będzie starał się poskładać w całość zniszczone materiały, jest niewielkie, ale niezerowe. Warto o tym pamiętać. Odpowiednia jakość ścinków może być wymagana w przypadku niektórych firm – zwykle jest to DIN4, czyli maksymalna wielkość 4×40 mm. Użytkownicy domowi nie muszą trzymać się tych wytycznych, ale też warto przyznać, że jest to całkiem rozsądne minimum. Na pewno natomiast nie warto kupować niszczarki, która mieli papier na skrawki o szerokości prawie centymetra.
 • Typ niszczonego materiału. Wbrew pozorom papier wcale nie jest tym, co najczęściej trafia do niektórych niszczarek. W wielu biurach równie często lądują w koszu nośniki optyczne lub karty bankomatowe. Od strony technicznej skonstruowanie niszczarki, która sobie z nimi poradzi, nie jest żadnym wyzwaniem, ale wiele niszczarek domowych tej opcji nie ma. Ze względu na rodzaj ostrzy, nie można kart płatniczych niszczyć w szczelinie na papier, więc nie od rzeczy będzie poszukać małej niszczarki do papieru z opcją niszczenia kart. To tym ważniejsze, że dziś nie sprowadza się to tylko do kart bankomatowych, ale też różnego rodzaju identyfikatorów czy kart lojalnościowych, które również należy niszczyć przed wyrzuceniem.
 • Wytrzymałość. Tej niestety nie da się określić wprost, ale warto – nawet w poszukiwaniach niszczarki do papieru do domu – skupić się na wyborze urządzenia jak najtrwalszego. W praktyce oznacza to twarde noże, a właściwie zespół tnący, który będzie zaprojektowany tak, żeby dało się względnie łatwo przeprowadzić okresową konserwację. Tu też warto będzie przyjrzeć się mocy urządzenia: nie musi być gigantyczna, ale mając do wyboru dwie niszczarki w podobnej cenie, zwykle lepiej jest wybrać tę mocniejszą. Ogólna zasada jest taka, że mocniejszy silnik elektryczny ma większą żywotność niż słabszy, nawet jeśli prawie nigdy nie pracuje z pełną mocą.
 • Wydajność. Znów – w przypadku małej niszczarki domowej nie wydaje się to szczególnie istotne, natomiast w przypadku niszczarek do papieru do biura to czasem kwestia kluczowa. W czasie pracy niszczarki mogą zagrzać się do naprawdę wysokich temperatur. Dotyczy to zarówno samego silnika, jak i zespołu tnącego. Kiedy to się stanie, noże będą się tępiły szybciej, a sam silnik zacznie wykazywać “oznaki zmęczenia“. Nowoczesne automatyczne niszczarki mają wbudowany sygnalizator przegrzania i „odpoczywają”, sterowane własnym oprogramowaniem. W niszczarkach domowych takich sygnalizacji nie ma, ale warto poszukać niszczarki, która nie będzie musiała stygnąć po każdym cyklu pracy.
 • Cofanie papieru. Nawet w przypadku najlepszych niszczarek zdarza się, że dojdzie do zablokowania zespołu tnącego. Wtedy ratunkiem jest opcja cofania papieru, przydatna również w czasie codziennej konserwacji. Dziś jest standardem w większości średniej klasy niszczarek, ale najprostsze niszczarki do papieru domowe mogą jej nie mieć.
 • Niszczenie zszywek i spinaczy. Znów – jeśli chodzi o najlepsze niszczarki domowe, ta funkcja zwykle jest standardem, w biurowych oczywiście też. Pytania dotyczą zatem głównie tanich niszczarek do papieru zakładanych na kosz albo przykręcanych do blatu. Możliwość zniszczenia zszytych lub spiętych kartek to spora wygoda, ale i coś więcej. Zdarza się po prostu przeoczyć zszywkę – miękkie noże mogą zostać przez nią uszkodzone i skuteczność niszczarki szybko spadnie. W przypadku mocniejszych niszczarek problem nie występuje i choć nadal zaleca się usunięcie zszywek, to jeśli się tego nie zrobi, sama niszczarka nie odczuje żadnego większego obciążenia.
 • Gwarancja. Choć niszczarki do papieru są naprawdę trwałymi urządzeniami, zdarza się, że ulegają uszkodzeniom. Wtedy gwarancja je naprawdę cenna. Najlepsze niszczarki do papieru mają gwarancję na dwa lub trzy lata, a same noże mogą być objęte gwarancją przez dwadzieścia lat. To daje spory komfort i jest jasnym sygnałem na temat szacowanej trwałości i wytrzymałości urządzenia.

Mała niszczarka do domu? Którą najlepiej wybrać?

Wybór niszczarki do biura jest pod pewnymi względami prostszy – tu zwykle wybiera się niszczarki z koszem, a pytania dotyczą tylko wielkości. W warunkach domowych i w najmniejszych firmach trzeba najpierw rozstrzygnąć, czy w ogóle potrzebna jest niszczarka z koszem.

Jeśli nie, to najmocniejsze modele, jakie można kupić, będą to małe niszczarki zakładane na kosz. Domowa niszczarka do papieru tego typu mocą i wytrzymałością nie ustępuje standardowym modelom z koszem. Ponieważ to w zasadzie tylko zespół tnący i silnik w niedużej obudowie, nieużywaną niszczarkę można schować do szafki i wyjmować tylko w razie potrzeby.

Jeżeli w planach jest użycie niszczarki raz na miesiąc albo rzadziej, to wtedy często nie ma sensu nawet kupowanie maszyny zakładanej na kosz. Czasem praktyczniejsza będzie niszczarka mocowana do blatu. Jest jeszcze mniejsza i raczej nie daje wielkich możliwości, bo zwykle tnie tylko papier, i to w ograniczonych ilościach, ale też kosztuje niewiele i przy rzadkim używaniu naprawdę starczy na lata.

Ręczna niszczarka do papieru to z kolei rozwiązanie, które wymyka się nieco próbom klasyfikacji. Owszem, powinna sobie poradzić z kartami i płytami, a nie tylko papierem, ale kręcenie korbką na pewno jest mniej wygodne niż włączenie elektrycznej niszczarki. Za to nie trzeba nawet mieć gniazdka pod ręką, taka mała niszczarka może sobie stać nawet na biurku przez cały czas. Bardzo niski koszt rekompensuje do pewnego stopnia brak komfortu, ale trzeba pamiętać, że najczęściej można ciąć jedną, góra dwie kartki jednocześnie.

Podsumowanie

W wyborze niszczarki do papieru podstawowym kryterium powinna być częstość używania i ilość niszczonego materiału. Wiedząc o tym, łatwo będzie przynajmniej wybrać klasę urządzenia. Określiwszy to, można przyjrzeć się bliżej konkretnym parametrom i sprawdzić opinie o poszczególnych producentach. Na pewno nie warto jednak kierować się wyłącznie opiniami – kluczowa jest ocena deklaracji producenta z własnymi oczekiwaniami. Jeśli chodzi o niszczarki to spore znaczenie mają indywidualne preferencje: czasem ważniejsze jest bezpieczeństwo, czasem wydajność, a czasem jedno i drugie jest równie istotne.

Niszczarka do papieru - Ranking 2020

Poniżej prezentujemy ranking w kategorii Niszczarka do papieru, który jest aktualizowany codziennie. Mamy nadzieję, że jest to kolejny przydatny element na stronie i jeszcze bardziej pomoże w wyborze odpowiedniego modelu. Dodatkowo można sprawdzić aktualną cenę, która pobierana jest z serwisu Skąpiec.pl.

TOP 10Niszczarka do papieruProducentCena
1Tracer TRX-119TracerAktualna Cena
2Fellowes 53CFellowesAktualna Cena
3HSM ShredStar S10 NEWHSMAktualna Cena
4Fellowes 8CDFellowesAktualna Cena
5Media-Tech MT220Media-TechAktualna Cena
6Rexel Auto+130XRexelAktualna Cena
7Rexel Auto+200XRexelAktualna Cena
8Rexel Auto+60XRexelAktualna Cena
9Fellowes 60CsFellowesAktualna Cena
10Kobra 1 CC4 ESKobraAktualna Cena

Niszczarka do papieru - Opinie i komentarze (5)

 • Piotr
  10 czerwca 2020 o 18:40
  Permalink

  W firmie potrzebujemy tego sprzętu, dlatego też zdecydowałam się kupić kolejną niszczarkę. My mamy i w sumie nie zastanawiałam się długo jaka niszczarka do papieru jest najlepsza. Kupiłam taką nakładaną i mogę bezpośrednio wszędzie niszczyć dokumenty. Później zbieram do dużego worka. Wcześniej te mniejsze z koszem były za małe i szybko się zapychały.

  Odpowiedz
 • Piotr
  10 czerwca 2020 o 18:41
  Permalink

  Mamy Tracer TRX-119 I jest to dobra niszczarka do papieru. Na rynku sporo modeli, ale nie przesadzajmy, niszczarka nie musi posiadać nie wiadomo jakich funkcji, wystarczy, że będzie po prostu dobrze cięła. Dla mnie liczy się możliwość zmiany odległości między ostrzami. Wtedy mogę zmieniać i ważniejsze dokumenty niszczyć na pył.

  Odpowiedz
 • Piotr
  15 lipca 2020 o 14:30
  Permalink

  Kupiłem niszczarkę, bo dużo papierów się u nas przewala i musimy je niszczyć w określonym czasie. Zdecydowałem się na Tracer TRX-119. Koszt około 200 zł, coś ponad to. Dobra jakość tego sprzętu. Ma dość duży pojemnik na odpady, więc nie trzeba często czyścić.

  Odpowiedz
 • Piotr
  15 sierpnia 2020 o 13:15
  Permalink

  Obecnie w gazetce Netto jest niszczarka do papieru i zastanawiam się nad jej zakupem. Odpowiada mi jej wygląd i cena, więc jestem ciekawa czy jest to dobra niszczarka do papieru? Czy macie, korzystacie? Czy lepiej kupić w innym sklepie ze sprzętem?

  Odpowiedz
 • Piotr
  15 sierpnia 2020 o 20:34
  Permalink

  Koniecznie sprawdźcie Media-Tech MT215. Bardzo dobra niszczarka do papieru, która wyróżnia się swoją szybkością. Sam w pracy dużo używam takiego sprzętu i tutaj nie mam nic złego do powiedzenia, bo działa super.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *