Skaner ręczny

Skaner ręczny mobilny

Skaner ręczny

Jak wybrać skaner ręczny? To niezwykle poręczne i wygodne w użytkowaniu urządzenie. Skaner ręczny może sprawdzić się w wielu sytuacjach i znacznie ułatwić życie. Powstał z myślą o tych, którzy cenią swój czas i pieniądze. Czy warto kupić takie urządzenie? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dobrego skanera ręcznego? Jak zwykle spieszymy z pomocą.

Jeśli często skanujesz dokumenty i to w dużej ilości, a na dodatek ciągle jesteś w biegu i rzadko przebywasz w domu czy biurze, skaner ręczny może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jest mały, lekki i bardzo poręczny. Jak jednak wybrać dobry skaner ręczny?

Skaner ręczny – co to takiego?

Skaner ręczny jest mobilnym, niezależnym urządzeniem, które można wszędzie ze sobą zabrać. Bez trudu zmieści się w torbie czy plecaku. Urządzenie tego typu wykorzystuje optyczną technologię CIS. Zasilany jest akumulatorowo. Posiada własną kartę pamięci. Pozwala skanować dokumenty o różnej wielkości, zwykle maksymalnie do formatu A4, także w kolorze. Wystarczy przyłożyć skaner do dokumentu i poprowadzić go od góry do dołu, ewentualnie z jednego boku na drugi. Zeskanowany obraz zostaje zapisany na karcie pamięci. Można go również przerzucić na komputer. Skaner ręczny sprawdzi się w różnych sytuacjach, na przykład w podróży służbowej, gdy chcemy szybko i sprawnie przesłać fakturę czy umowę.

Oferta skanerów ręcznych jest bardzo różnorodna. Znajdziemy specjalne skanery do wizytówek czy urządzenia w kształcie długopisu, które skanują tekst i zapisują w formacie, który umożliwia jego edycję.

Skaner ręczny to dobry wybór dla osób, które szukają oszczędnych, mobilnych i trwałych urządzeń i nie stawiają jakości skanowanych dokumentów na pierwszym miejscu.  

Rodzaje skanerów ręcznych

Oferta mobilnych skanerów cały czas się poszerza. Obecnie największą popularnością cieszą się urządzenia umożliwiające skanowanie dokumentów w formacie A4, ale równie ciekawą opcją są skanery w postaci długopisu. To urządzenie do odczytu tekstu – niewielkie i bardzo poręczne. Wystarczy przesunąć skaner nad drukowanym pismem, a tekst pojawi się w wybranej aplikacji w komputerze. Tego typu skaner oferuje bardzo szybki odczyt i szybki przesył danych. W ofercie spotkamy również ręczne skanery do kodów kreskowych (wykorzystywane między innymi w marketach), specjalne skanery o niewielkich rozmiarach do wizytówek czy skanery wbudowane w mysz do komputera. Rodzaj urządzenia, bez trudu, można zatem dostosować do własnych potrzeb.

Skaner ręczny – technologia CIS

 W każdym skanerze jedną z najważniejszych ról odgrywa układ optyczny. Większość nowoczesnych urządzeń oferuje dwa rodzaje technologii: CCD oraz CIS.

Ręczne skanery wykorzystują optyczną technologię CIS. Źródłem światła są tutaj diody LED w trzech podstawowych kolorach – zielonym, żółtym i czerwonym. Tego typu urządzenie jest natychmiast po uruchomieniu gotowe do pracy i zużywa mniej energii niż urządzenie wyposażone w technologię CCD. Jest również mniejsze i bardziej wytrzymałe. Jakość skanowanych dokumentów za pomocą skanera ręcznego jest jednak nieco słabsza niż tych skanowanych przez tradycyjne urządzenia z matrycą CCD. Jego użycie wymaga również precyzji.

Jak wybrać dobry skaner ręczny?

Wybierając skaner ręczny należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, istotnych w każdym tego typu urządzeniu, mianowicie:

 • Układ optyczny – skaner ręczny wyposażony jest w technologię CIS.
 • Format skanowanych dokumentów – skanery ręczne skanują dokumenty o maksymalnym formacie A4. W ofercie znajdziemy również mniejsze urządzenia przeznaczone do skanowania wizytówek czy odczytu tekstu.
 • Rozdzielczość optyczna – mierzona w dpi. Najogólniej przyjmując, im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Wysokiej jakości skanery mają rozdzielczość minimum 2400 dpi. Skanery ręczne oferują rozdzielczość maksymalną na poziomie 200-600 dpi. Dla porównania, do druku w gazecie wystarczy 300 dpi.
 • Prędkość skanowania – mniej istotny czynnik. W specyfikacji urządzenia znajdziemy zwykle prędkość skanu poglądowego. Wynosi ona od 10 do ponad 20 sekund. W skanerach ręcznych szybkość skanowania może wynosić nawet 2 sekundy.
 • Waga – w urządzeniach mobilnych jednym z ważniejszych czynników jest ich waga. Skanery ręczne są bardzo lekkie i największe tego typu urządzenia ważą 0,5 kilograma. Najlżejsze mogą ważyć natomiast kilkadziesiąt gramów. Tego typu skanery mają również niewielkie rozmiary (na przykład skaner ręczny do skanowania dokumentów w formacie A4 ma rozmiar -255 x 30 x 30 mm i wagę – 0,156 kg).

Skaner ręczny – dodatkowe wyposażenie

Od urządzeń mobilnych nie ma co oczekiwać bogatego wyposażenia. Ich zadaniem jest szybkie skanowanie dokumentów w różnych warunkach. Do specjalnych zadań lepiej wybrać tradycyjny, duży skaner – bogato wyposażony i oferujący najwyższą jakość skanowanego obrazu.

Kupując skaner ręczny na pewno warto zwrócić uwagę na sposób jego obsługi. Dobry skaner ręczny powinien być wyposażony w przyciski funkcyjne, które znacznie ułatwiają szybkie skanowanie dokumentów. Prostota obsługi to bardzo ważna kwestia.

Przydatnym wyposażeniem ręcznego skanera będzie oprogramowanie OCR, inaczej optyczne rozpoznawanie znaków. Pozwala ono na konwersję zeskanowanego tekstu do formatu Excell, Word czy pliku txt i umożliwia jego edycję. W dobrych skanerach ręcznych znajdziemy oprogramowanie OCR – Abbyy FineReader, a także Abbyy Screenshot Reader, który umożliwia konwersję z pliku JPEG do Word.

Ważne, by ręczny skaner miał wejście USB i slot karty pamięci. Skanery ręczne oferują interfejs USB 2.0., co pozwala szybko przetransportować dokument na twardy dysk komputera.

Ile kosztuje dobry skaner ręczny i gdzie go kupić?

Tradycyjny skaner ręczny to wydatek rzędu 200-400 złotych. Ręczny skaner kodów kreskowych może kosztować od 250 do nawet kilku tysięcy złotych, a skaner w postaci długopisu około 300-600 złotych. Wszystko zależy od producenta oraz parametrów urządzenia.

 

Skaner ręczny - Ranking 2019

Poniżej prezentujemy ranking w kategorii Skaner ręczny, który jest aktualizowany codziennie. Mamy nadzieję, że jest to kolejny przydatny element na stronie i jeszcze bardziej pomoże w wyborze odpowiedniego modelu. Dodatkowo można sprawdzić aktualną cenę, która pobierana jest z serwisu Skąpiec.pl.

RankingSkaner ręcznyProducentCena
1Media-Tech MT4090 SCANLINEMedia-TechAktualna Cena
2Iris IRIScan Book 5 (458740)IrisAktualna Cena
3Iris IRIScan Express 4 (458510)IrisAktualna Cena
4Iris IrisPen Air 7 (458512)IrisAktualna Cena
5Brother DS-620 (DS620Z1)BrotherAktualna Cena
6Iris IRIScan Book 5 WiFi (458742)IrisAktualna Cena
7Brother DS920DW (DS920DWZ1)BrotherAktualna Cena
8Epson FastFoto FF-680W (B11B237401)EpsonAktualna Cena
9Iris IRISCan Mouse 2 (458124)IrisAktualna Cena
10Iris IrisNotes Air 3 (458962)IrisAktualna Cena

Skaner ręczny - Opinie i Komentarze

 • Piotr
  28 maja 2018 o 21:26

  Jaki skaner ręczny zatem będzie dobry do małych dokumentów? W ogóle pierwsze słyszę o takim sprzęcie i jestem w szoku jak dużo mnie ominęło! To fantastyczne urządzenie, które na pewno by mi się przydało, ponieważ dość dużo skanuję dokumentów i nie zawsze mam czas na użycie skanera w biurze. Super!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *