Drukarka atramentowa czy laserowa?

Drukarka atramentowa

Drukarka atramentowa

Ciężko obejść się bez drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego zarówno w firmie, jak i domu. Mimo postępującej cyfryzacji dokumentów druk ma się dobrze a posiadanie dobrej, niezawodnej i stosunkowo taniej w eksploatacji drukarki do domu lub biura znacząco ułatwia życie. No bo komu chciałoby się biegać parę razy w tygodniu do punktu ksero, żeby wydrukować kilka stron?

Nie wiesz jaką dobrą drukarkę wybrać? Postawić na laserową czy atramentową? Monochromatyczną a może oferującą druk kolorowy? Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze swojej drukarki? W artykule przybliżę różnice między drukarkami atramentowymi a laserowymi.

Zalety oraz wady drukarek atramentowych i laserowych

Wybór sprzętu drukującego uzależniony jest przede wszystkim od planowanych jego zastosowań. Jeżeli prowadzisz małą firmę i zależy Ci na jakości wydruku, wybierz kolorową drukarkę atramentową. W przypadku częstego drukowania świetnie sprawdzają się monochromatyczne drukarki laserowe, których jakość wydruku i szybkość działania stoi na wysokim poziomie.

Określ czy koniecznie potrzebujesz druku kolorowego. Kolorowe drukarki laserowe są droższe od monochromatycznych. Drukarki atramentowe sprawdzają się zarówno w druku monochromatycznym jak i kolorowym, natomiast laserowe nastawione są bardziej na wydruk dokumentów niż zdjęć.

W przypadku dobrych drukarek atramentowych istotne znaczenie ma rodzaj zastosowanego atramentu. Pigmentowy oferuje większą precyzję drukowania tekstu, przez co jest on wyraźniejszy, niż w przypadku stosowania atramentu barwnikowego.

Tanie kolorowe drukarki laserowe nie oferują zbyt wiele. Ich precyzja i odwzorowanie barw stoi na bardzo kiepskim poziomie. Kolorowe drukarki laserowe są znacznie droższe w zakupie i późniejszej eksploatacji, dlatego warto zastanowić się, czy wydruk w kolorze jest nam niezbędny.

Drukarki laserowe charakteryzują się dużymi kosztami eksploatacji. Poza tym koszt ich zakupu jest znacznie większy niż w przypadku drukarek atramentowych. Mają większe rozmiary, są głośniejsze i zużywają więcej prądu. Niewątpliwymi zaletami drukarek laserowych jest szybkość wydruku, świetna jakość druku, niskie koszta druku czarno-białego. Poza tym są zdecydowanie wydajniejsze od drukarek atramentowych.

Nawet najlepsze drukarki atramentowe z reguły drukują wolniej od laserowych, a drukowany tekst prezentuje się nieco gorzej, poza tym koszt druku czarno-białego jest nieco wyższy niż w przypadku drukarek laserowych. Drukarki atramentowe mają jednak sporo zalet. Są zdecydowanie tańsze w zakupie niż drukarki laserowe, wydruk w kolorze jest tańszy od kolorowego druku na drukarce laserowej, są cichsze, mniejsze i zużywają mniej prądu.

Jaki budżet przygotować na średniej klasy drukarkę?

W kwocie do 500 złotych jesteśmy w stanie kupić przyzwoitą drukarkę atramentową. Ten próg kwotowy pozwala również na dosyć szeroki wybór tańszych kolorowych drukarek laserowych. Przy wyborze, poza samym kosztem zakupu, należy bezwzględnie zapoznać się z przyszłymi kosztami eksploatacyjnymi, które w przypadku drukarek atramentowych, laserowych monochromatycznych i kolorowych znacznie się różnią.

Przed zdecydowaniem się na kolorową drukarkę laserową, należy pamiętać, że większość z nich składa się z 4 tonerów – jednego czarnego i trzech kolorowych. Czarny wystarcza maksymalnie do zadrukowania 2 tysięcy stron, a kolorowe średnio do 1,5 tysiąca stron. Przez jakiś czas tonery powinny wystarczyć, jednak jeśli już przyjdzie do ich wymiany, należy szykować dużą ilość gotówki.

Toner czarny do drukarki laserowej kosztuje 120-250 złotych, natomiast łącznie tonery kolorowe mogą przewyższyć cenę całej drukarki. Koszt zadruku strony w czerni to około 10 gr, natomiast w kolorze 40-80 gr.

Tusze do drukarek atramentowych są nieco tańsze, jednak ich wydajność jest średnio o połowę mniejsza. W przypadku urządzeń drukujących atramentowych z powodzeniem można stosować zamienniki, które często są o wiele tańsze niż dedykowane przez producenta kartridże. Należy jednak pamiętać o nieco gorszej jakości wydruku w przypadku stosowania zamienników.

Format wydruku i skanowania

W przypadku użytkowania zarówno w biurach jak i w domu, w zupełności wystarczy wydruk w formacie A4 (297 x 210 milimetrów). W przypadku średnich i większych firm warto zastanowić się, czy potrzebujemy druku w formacie A3. Format ten często wykorzystywany jest do druku broszur, ogłoszeń, zestawień czy plakatów.

Robocza powierzchnia skanowania urządzeń pracujących w formacie A4 często jest nieznacznie ucięta, co w przypadku pracy z tekstowymi dokumentami A4 nie stanowi problemu. W amatorskim użytkowaniu drukarki zupełnie tego nie odczujesz. Jednak skanowanie obrazków lub ilustracji zajmujących pełny arkusz A4, może spowodować ich obcięcie. W tym przypadku, gdy zamierzasz podejść do wydruków w sposób profesjonalny, warto się zabezpieczyć i wybrać urządzenie pracujące w formacie A3.

Którą drukarkę wybrać?

Wszystko zależy od ilości drukowanych stron. Jeśli drukujesz dużo i często, a dodatkowo głównie dokumenty tekstowe w czerni, lepiej wybrać kolorową drukarkę laserową. Natomiast jeśli wiesz, że nie będziesz drukował kolorów – wybierz zwykłą monochromatyczną laserówkę.

W przypadku gdy drukujesz mało, ale często, a w grę wchodzi jak najlepsza jakość wydruku zarówno w kolorze, jak i czerni przy małych kosztach zakupu i eksploatacyjnych, wybierz drukarkę atramentową.

RANKING drukarek atramentowych

RankingDrukarka atramentowaProducentCena
1Brother DCP-J105 (DCPJ105YJ1)BrotherAktualna Cena
2Epson EcoTank L3151 (C11CG86406)EpsonAktualna Cena
3HP OfficeJet Pro 7730 (Y0S19A)HPAktualna Cena
4Canon Pixma MG5750 (0557C006AA)CanonAktualna Cena
5Epson WorkForce WF-7710DWFEpsonAktualna Cena
Drukarka atramentowa

Drukarka atramentowa Brother DCP-J105 (DCPJ105YJ1)

➾Szczegóły TOP1: Brother DCP-J105 (DCPJ105YJ1)

RANKING drukarek laserowych monochromatycznych

RankingDrukarka laserowa monochromatycznaProducentCena
1Brother HL-L2352DWBrotherAktualna Cena
2Brother DCP-1623WE (DCP1623WE)BrotherAktualna Cena
3Brother HL-L2312DBrotherAktualna Cena
4HP Deskjet 5075 (M2U86C)HPAktualna Cena
5Brother HL-1223WE (HL1223WE)BrotherAktualna Cena

RANKING drukarek laserowych kolorowych

RankingDrukarka laserowa kolorowaProducentCena
1Brother HL-L8260CDWBrotherAktualna Cena
2OKI C532DN (46356102)OKIAktualna Cena
3Canon TS8352CanonAktualna Cena
4HP 150nw (4ZB95A)HPAktualna Cena
5Canon MF645CxCanonAktualna Cena
Drukarka laserowa kolorowa

Drukarka laserowa kolorowa Brother HL-L8260CDW

➾Szczegóły TOP1: Brother HL-L8260CDW

Drukarka atramentowa czy laserowa? - Opinie i komentarze (5)

 • Piotr
  9 listopada 2016 o 10:52
  Permalink

  Ostatnio kupiłam drukarkę laserową i jestem z niej bardzo zadowolona. Nie kosztowała dużo, w zestawie od razu był do niej toner. Teraz nie muszę martwić się o tusze i ich wymianę. Drukarka bardzo dobrze działa, drukuje szybko i co najważniejsze dokładnie. Kosztowała około 200-250 zł, a działa już kolejny sezon bez żadnych problemów.

  Odpowiedz
 • Piotr
  27 czerwca 2017 o 13:29
  Permalink

  Miałam i taką i taką drukarkę. Widzę w każdej jakieś plusy, ale jeżeli miałabym wybrać kolejny sprzęt to tylko laserową. Drukuje o wiele szybciej i przede wszystkim jest tańsza i wydajniejsza.

  Odpowiedz
 • Piotr
  17 lutego 2019 o 11:51
  Permalink

  Moim zdaniem drukarka atramentowa czy laserowa, to już nie jest najważniejsze pytanie w dzisiejszych czasach. W sklepach coraz mniej drukarek atramentowych, bo ludzie chętnie drukują na laserowych. Ja się nie dziwię, wszystko idzie do przodu, a laserowe drukarki są bardzo szybkie i trwałe. Sama mam laserową drukarkę od HP i nie miałam z nią żadnych problemów.

  Odpowiedz
 • Piotr
  10 czerwca 2020 o 18:45
  Permalink

  Ostatnio zacząłem dużo więcej drukować. W pracy używam dużej drukarki, a w domu niestety, trzeba było kupić nowy sprzęt. Wybrałem oczywiście drukarkę laserową. Uważam, że dobra drukarka laserowa świetnie się sprawdza. Przede wszystkim jest bardziej trwała, wydajna i szybciej drukuje. Dla mnie nie ma porównania do “tradycyjnych”, już teraz możemy je tak nazywać.

  Odpowiedz
 • Piotr
  15 lipca 2020 o 14:35
  Permalink

  Dziwi mnie nadal to pytanie, ale drukarka atramentowa czy laserowa? 😀 Jest bardzo częste! I nie ma się co dziwić, ludzie lubią porównania i wydaje im się, że coś jest lepsze. Nie zawsze tak jest. Często ale nie zawsze. Ja używam w pracy laserowej ale w domu atramentowej. Widzę różnicę w działaniu, ale np. do domowych zastosowań niekoniecznie. Więc wybrać trzeba pod siebie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *