Drukarka atramentowa czy laserowa?

Drukarka atramentowa

Drukarka atramentowa

Ciężko obejść się bez drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego zarówno w firmie, jak i domu. Mimo postępującej cyfryzacji dokumentów druk ma się dobrze a posiadanie dobrej, niezawodnej i stosunkowo taniej w eksploatacji drukarki do domu lub biura znacząco ułatwia życie. No bo komu chciałoby się biegać parę razy w tygodniu do punktu ksero, żeby wydrukować kilka stron?

Nie wiesz jaką dobrą drukarkę wybrać? Postawić na laserową czy atramentową? Monochromatyczną a może oferującą druk kolorowy? Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze swojej drukarki? W artykule przybliżę różnice między drukarkami atramentowymi a laserowymi.

Zalety oraz wady drukarek atramentowych i laserowych

Wybór sprzętu drukującego uzależniony jest przede wszystkim od planowanych jego zastosowań. Jeżeli prowadzisz małą firmę i zależy Ci na jakości wydruku, wybierz kolorową drukarkę atramentową. W przypadku częstego drukowania świetnie sprawdzają się monochromatyczne drukarki laserowe, których jakość wydruku i szybkość działania stoi na wysokim poziomie.

Określ czy koniecznie potrzebujesz druku kolorowego. Kolorowe drukarki laserowe są droższe od monochromatycznych. Drukarki atramentowe sprawdzają się zarówno w druku monochromatycznym jak i kolorowym, natomiast laserowe nastawione są bardziej na wydruk dokumentów niż zdjęć.

W przypadku dobrych drukarek atramentowych istotne znaczenie ma rodzaj zastosowanego atramentu. Pigmentowy oferuje większą precyzję drukowania tekstu, przez co jest on wyraźniejszy, niż w przypadku stosowania atramentu barwnikowego.

Tanie kolorowe drukarki laserowe nie oferują zbyt wiele. Ich precyzja i odwzorowanie barw stoi na bardzo kiepskim poziomie. Kolorowe drukarki laserowe są znacznie droższe w zakupie i późniejszej eksploatacji, dlatego warto zastanowić się, czy wydruk w kolorze jest nam niezbędny.

Drukarki laserowe charakteryzują się dużymi kosztami eksploatacji. Poza tym koszt ich zakupu jest znacznie większy niż w przypadku drukarek atramentowych. Mają większe rozmiary, są głośniejsze i zużywają więcej prądu. Niewątpliwymi zaletami drukarek laserowych jest szybkość wydruku, świetna jakość druku, niskie koszta druku czarno-białego. Poza tym są zdecydowanie wydajniejsze od drukarek atramentowych.

Nawet najlepsze drukarki atramentowe z reguły drukują wolniej od laserowych, a drukowany tekst prezentuje się nieco gorzej, poza tym koszt druku czarno-białego jest nieco wyższy niż w przypadku drukarek laserowych. Drukarki atramentowe mają jednak sporo zalet. Są zdecydowanie tańsze w zakupie niż drukarki laserowe, wydruk w kolorze jest tańszy od kolorowego druku na drukarce laserowej, są cichsze, mniejsze i zużywają mniej prądu.

Jaki budżet przygotować na średniej klasy drukarkę?

W kwocie do 500 złotych jesteśmy w stanie kupić przyzwoitą drukarkę atramentową. Ten próg kwotowy pozwala również na dosyć szeroki wybór tańszych kolorowych drukarek laserowych. Przy wyborze, poza samym kosztem zakupu, należy bezwzględnie zapoznać się z przyszłymi kosztami eksploatacyjnymi, które w przypadku drukarek atramentowych, laserowych monochromatycznych i kolorowych znacznie się różnią.

Przed zdecydowaniem się na kolorową drukarkę laserową, należy pamiętać, że większość z nich składa się z 4 tonerów – jednego czarnego i trzech kolorowych. Czarny wystarcza maksymalnie do zadrukowania 2 tysięcy stron, a kolorowe średnio do 1,5 tysiąca stron. Przez jakiś czas tonery powinny wystarczyć, jednak jeśli już przyjdzie do ich wymiany, należy szykować dużą ilość gotówki.

Toner czarny do drukarki laserowej kosztuje 120-250 złotych, natomiast łącznie tonery kolorowe mogą przewyższyć cenę całej drukarki. Koszt zadruku strony w czerni to około 10 gr, natomiast w kolorze 40-80 gr.

Tusze do drukarek atramentowych są nieco tańsze, jednak ich wydajność jest średnio o połowę mniejsza. W przypadku urządzeń drukujących atramentowych z powodzeniem można stosować zamienniki, które często są o wiele tańsze niż dedykowane przez producenta kartridże. Należy jednak pamiętać o nieco gorszej jakości wydruku w przypadku stosowania zamienników.

Format wydruku i skanowania

W przypadku użytkowania zarówno w biurach jak i w domu, w zupełności wystarczy wydruk w formacie A4 (297 x 210 milimetrów). W przypadku średnich i większych firm warto zastanowić się, czy potrzebujemy druku w formacie A3. Format ten często wykorzystywany jest do druku broszur, ogłoszeń, zestawień czy plakatów.

Robocza powierzchnia skanowania urządzeń pracujących w formacie A4 często jest nieznacznie ucięta, co w przypadku pracy z tekstowymi dokumentami A4 nie stanowi problemu. W amatorskim użytkowaniu drukarki zupełnie tego nie odczujesz. Jednak skanowanie obrazków lub ilustracji zajmujących pełny arkusz A4, może spowodować ich obcięcie. W tym przypadku, gdy zamierzasz podejść do wydruków w sposób profesjonalny, warto się zabezpieczyć i wybrać urządzenie pracujące w formacie A3.

Którą drukarkę wybrać?

Wszystko zależy od ilości drukowanych stron. Jeśli drukujesz dużo i często, a dodatkowo głównie dokumenty tekstowe w czerni, lepiej wybrać kolorową drukarkę laserową. Natomiast jeśli wiesz, że nie będziesz drukował kolorów – wybierz zwykłą monochromatyczną laserówkę.

W przypadku gdy drukujesz mało, ale często, a w grę wchodzi jak najlepsza jakość wydruku zarówno w kolorze, jak i czerni przy małych kosztach zakupu i eksploatacyjnych, wybierz drukarkę atramentową.

RANKING drukarek atramentowych

Ranking Drukarka atramentowa Producent Cena
1Epson ITS L382 EpsonAktualna Cena
2Brother DCP-T300 BrotherAktualna Cena
3Brother DCP-J105BrotherAktualna Cena
4Brother MFC-J200BrotherAktualna Cena
5Epson EcoTank ITS L3070EpsonAktualna Cena

RANKING drukarek laserowych monochromatycznych

Ranking Drukarka laserowa monochromatyczna Producent Cena
1HP LaserJet Pro M26nwHPAktualna Cena
2Brother HL-L2352DWBrotherAktualna Cena
3Brother HL-L6400DWBrotherAktualna Cena
4Brother DCP-1622WEBrotherAktualna Cena
5HP LaserJet Pro M203dnHPAktualna Cena

RANKING drukarek laserowych kolorowych

Ranking Drukarka laserowa kolorowa Producent Cena
1Brother HL-3140CWBrotherAktualna Cena
2HP Color LasetJet Pro M254nw HPAktualna Cena
3OKI C532DN OKIAktualna Cena
4Samsung SL-C430WSamsungAktualna Cena
5Xerox WorkCentre 6027V NIXeroxAktualna Cena

Drukarka atramentowa czy laserowa? - Opinie i komentarze (2)

 • Piotr
  9 listopada 2016 o 10:52

  Ostatnio kupiłam drukarkę laserową i jestem z niej bardzo zadowolona. Nie kosztowała dużo, w zestawie od razu był do niej toner. Teraz nie muszę martwić się o tusze i ich wymianę. Drukarka bardzo dobrze działa, drukuje szybko i co najważniejsze dokładnie. Kosztowała około 200-250 zł, a działa już kolejny sezon bez żadnych problemów.

  Odpowiedz
 • Piotr
  27 czerwca 2017 o 13:29

  Miałam i taką i taką drukarkę. Widzę w każdej jakieś plusy, ale jeżeli miałabym wybrać kolejny sprzęt to tylko laserową. Drukuje o wiele szybciej i przede wszystkim jest tańsza i wydajniejsza.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *