Drukarka do 300 – 500 zł

Drukarka do 300 – 500 zł

Drukarka w cenie około 300 – 500 zł bez problemu poradzi sobie w zastosowaniach domowych oraz w niewielkim biurze. Producenci tańszych drukarek oferują sprzęt, który sprawdza się w podstawowych zastosowaniach i oferuje stosunkowo niedrogie wydruki. Wśród drukarek z tej półki cenowej znajdziemy zarówno dobre modele laserowe, jak i atramentowe.

Drukarka wielofunkcyjna – na jakie opcje zwracać uwagę?

Drukarki wielofunkcyjne w cenie 300 – 500 zł, to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów drukarek. Oferują one możliwość skanowania i kserowania dokumentów oraz wydrukowania ich na kartkach formatu A4 (często też A3 – warto to sprawdzić, jeżeli potrzebujemy takiej opcji).

Jeśli często skanujemy dokumenty, zwróćmy uwagę na to, jaka jest rozdzielczość skanera oraz prędkość jego działania. Do podstawowych zastosowań, czyli mam na myśli sporadycznych, praktycznie każde urządzenie w tej cenie nas zadowoli.

Jedną z najważniejszych kwestii podczas zakupu drukarki, jest jej obciążalność. Miesięczna ilość wydruków musi być dopasowana do możliwości drukarki, a mała drukarka atramentowa nie sprawdzi się w biurze, w którym ciągle drukuje się nowe dokumenty.

Warto także kupić drukarkę, pozwalającą na korzystanie z wielu różnych gramatur papieru bez obawy, że dojdzie do jego zacięcia. Ten parametr znajdziemy w instrukcji obsługi urządzenia.

Jeśli często drukujesz materiały ze smartfona, ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie drukarki wyposażonej w technologię NFC.

Istotną kwestią jest także wygoda korzystania z drukarki. Niektóre modele są wyposażone w wyświetlacz, na którym można dopasować wszystkie ustawienia.

Drukarka laserowa do 300 – 500 zł

Drukarki w tej cenie to nie tylko atramentówki. Dobra drukarka laserowa do 500 zł, będzie miała większą trwałość od drukarki atramentowej, a także powinna się wyróżnić większym podajnikiem, szybszym działaniem i lepszą wydajnością. Plusem tonerów stosowanych w drukarkach laserowych jest to, że nie zasychają i można je łatwo wymienić.

Drukarki laserowe są także bardziej wyspecjalizowane – najlepiej sprawdzają się do drukowania tekstu, natomiast w mniejszym stopniu do obrazków. Istnieją także kolorowe drukarki laserowe, jednak ich popularność jest niewielka (a cena większa).

Drukarka atramentowa do 300 – 500 zł

Największą zaletą drukarek atramentowych jest niska cena zakupu urządzenia oraz niewielki rozmiar w stosunku do drukarek laserowych. Dobra drukarka atramentowa może (ale nie musi) oferować drukowanie w kolorze. Czynnikiem, który jest decydujący, jeśli chodzi o koszty użytkowania sprzętu, jest cena tuszów. W niektórych drukarkach, koszt jest bardzo wysoki, dlatego warto zwrócić na to uwagę przed zakupem. To jest bardzo częsty błąd, który popełniają klienci.

Producenci drukarek często chwalą się szybkością drukowania stron oraz krótkim czasem, od włączenia drukarki do uzyskania pierwszego wydruku. Naszym zdaniem ten czynnik w zastosowaniach domowych jest kwestią drugorzędną, a znacznie bardziej liczy się jakość i trwałość wydruków oraz brak problemów podczas eksploatacji (no i oczywiście stosunkowo tanie tusze lub zamienniki).

Jeśli zależy Ci jedynie na drukowaniu tekstu, dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie drukarki monochromatycznej. Jest ona znacznie tańsza od drukarki kolorowej i nie wymaga czyszczenia koniecznego przy standardowych drukarkach.

Firmy produkujące drukarki zauważyły, że klienci są sfrustrowani koniecznością dokupowania bardzo drogich tuszów i dlatego pojawiły się w sprzedaży konstrukcje o innej budowie. Drukarki z dolewanymi tuszami pozwalają na bardzo proste dolanie tuszu bezpośrednio do zbiornika tuszu.

Innym rozwiązaniem jest zakup drukarki atramentowej, którą można wyposażyć w tusze producenta o powiększonej pojemności.

Drukarka fotograficzna do 300 – 500 złotych?

Dobra drukarka fotograficzna, pozwala na niedrogie drukowanie zdjęć i innych kolorowych dokumentów. Podstawowe parametry, na które należy zwrócić uwagę, podczas wybierania takiego sprzętu, to:

  • Rozdzielczość druku – im jest większa, tym wyraźniejsze staną się fotografie
  • Możliwość podłączenia drukarki przez Wi-Fi – dzięki temu, można drukować z każdego domowego komputera.
  • Duplex – czyli drukowanie dwustronne.

Najlepsze drukarki fotograficzne w cenie do 500 zł oferują możliwość drukowania w czerni i bieli nawet wtedy, gdy skończy się jeden z kolorowych tuszów. W drukarkach fotograficznych, przydatną opcją jest bezramkowy wydruk fotografii. Dzięki niemu, zdjęcia nie mają wokół brzegów białej ramki.

Drukarka przenośna

Drukarka przenośna

Drukarki mobilne są używane przede wszystkim przez handlowców. Przenośna budowa drukarek i wbudowany akumulator sprawiają, że można je schować do torby lub plecaka i następnie szybko wydrukować fakturę lub inne dokumenty. Do tej kategorii należą także drukarki fotograficzne.

Największą zaletą tych drukarek jest właśnie mobilność i możliwość wydrukowania dokumentu w dowolnym miejscu.

Drukarka przenośna A4

Większość drukarek przenośnych oferuje wydruki w formacie A4. Nie zapomnij sprawdzić, czy Twoja drukarka jest odporna na wstrząsy – urządzenie wykonane z cienkiego plastiku nie będzie dobrym wyborem. W tym formacie drukują także drukarki fotograficzne, ale w ich przypadku znacznie częściej wykorzystuje się format 10 na 15. Z oczywistych względów drukarka mobilna nie ma możliwości drukowania kartek A3 – byłaby wtedy za duża.

Przenośne drukarki fotograficzne są wybierane dość rzadko z uwagi na wysoki koszt wydruku.

Rynek drukarek przenośnych nie jest wcale zdominowany przez modele atramentowe – można równie dobrze kupić elegancką drukarkę, która będzie oferowała możliwość wydruku laserowego z zachowaniem jego wszystkich zalet. Takie drukarki są wyposażone przeważnie w akumulator, który pozwoli na korzystanie z drukarki w miejscu bez gniazdek elektrycznych.

Drukarka przenośna Wi-Fi

Drukarki przenośne mogą służyć także jako urządzenia do używania w domu, dlatego przydatną opcją jest możliwość podłączenie jej do sieci Wi-Fi. Przez to, nie będziemy mieli problemu z drukowaniem bezprzewodowym. Jeśli fotografujesz i chcesz od razu drukować fotografie, możesz podłączyć aparat przez sieć lub skorzystać z wejścia na kartę pamięci (albo port USB).

Wśród mini drukarek znajdziesz zarówno urządzenia czarno-białe, jak i kolorowe. Gdy zależy Ci na jakości wydruków, sprawdź, jak duża jest jej rozdzielczość i jak drogie są oryginalne tusze. Często jest tak, że drukarka najlepiej współpracuje właśnie z tonerami producenta, a w przypadku małych drukarek, zamienników jest niewiele. Gdy drukujesz dużo dokumentów, warto sprawdzić to przed zakupem, w przeciwnym razie okaże się, że drukarka jest bardzo droga w utrzymaniu.

Drukarka przenośna Bluetooth

Większość drukarek przenośnych łączy się z komputerami właśnie za pomocą Bluetooth, co umożliwia drukowanie bez używania kabla. Łączność z siecią Wi-Fi jest przydatna, ale nie jest to decydujący czynnik. Ponieważ drukarka tego typu jest używana do pojedynczych dokumentów, warto sprawdzić, jak długo trwa wydrukowanie pierwszej strony.

Bardzo przydatną opcją w drukarce z akumulatorem (a do tej klasy należy większość drukarek przenośnych), jest automatyczne wyłączanie drukarki, gdy jest ona bezczynna przez dłuższy czas. Dzięki temu oszczędzamy baterię. Drukarka przenośna Bluetooth może się łączyć nie tylko z laptopem, ale także ze smartfonami. Jeśli masz komputer stacjonarny i chcesz go używać od czasu do czasu także z drukarką przenośną, sprawdź, czy ma moduł Bluetooth. Bardzo często trzeba go dokupić osobno, lub połączyć się z drukarką za pomocą staromodnego kabla.

Drukarka przenośna cena

Drukarki przenośne są droższe od stacjonarnych, a ich wybór jest wciąż niewielki. Drukarka przenośna z akumulatorem kosztuje około 1000 złotych, a na jednym ładowaniu można wydrukować na niej około 500 stron. Kupując taką drukarkę, nie zapomnij o przymierzeniu jej do torby. Taka drukarka waży około 2 kilogramów i noszenie jej na ramieniu nie zawsze jest wygodne.

Za przenośne modele można uznać wiele modeli fotograficznych, jednak nie zawsze sprawdzają się one w zastosowaniach handlowych. Koszt wydruku jednej kartki jest w nich najdroższy – materiały eksploatacyjne są drogie i mają małą pojemność.

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na niewielkich rozmiarach drukarki i drukujesz wyłącznie dokumenty, dobrym wyborem jest drukarka termiczna. Drukarki tego typu są bardzo drogie (około 2700 złotych), ale ich wielkość można porównać do tonera z dużej drukarki. Waga nie przekracza pół kilograma, a sprzęt działa na takiej samej zasadzie, jak drukarki w sklepach – papier po podgrzaniu zaczernia się. Minusem tej technologii jest bardzo wysoki koszt papieru i szybkie blaknięcie wydruków. Wszystko to jest rekompensowane niesamowitym wyglądem i wygodą – to jedyny rodzaj drukarki, który nie będziemy zostawiali w samochodzie.

Podsumowanie

Drukarki przenośne są bardzo przydatne wtedy, gdy trzeba wydrukować dokumenty i nie jesteśmy pewni, czy klient będzie miał własną drukarkę. Technologia rozwija się i najmniejsze drukarki ważą dziś zaledwie pół kilograma.

Można powiedzieć, że już niedługo popyt na takie urządzenia spadnie, ponieważ większość dokumentów (na przykład faktury czy specyfikacje) wystawia się w formie plików PDF i przesyła bezpośrednio na komputer klienta. Obecnie jest jeszcze wiele sytuacji, gdy dokument papierowy ma znaczenie i dlatego drukarki przenośne są poszukiwanym towarem.

Miejmy nadzieję, że ceny takich drukarek i materiałów eksploatacyjnych wkrótce spadną – dziś są one odwrotnie proporcjonalne do ich rozmiarów.

Drukarka przenośna – Ranking

Poniżej prezentujemy ranking w kategorii Drukarka przenośna, który jest aktualizowany codziennie. Mamy nadzieję, że jest to kolejny przydatny element na stronie i jeszcze bardziej pomoże w wyborze odpowiedniego modelu. Dodatkowo można sprawdzić aktualną cenę, która pobierana jest z serwisu Skąpiec.pl.

TOP 5Model (Drukarka przenośna)ProducentCena
1.Epson WF-100WEpsonAktualna Cena
2.Drukarka Brother PJ-722BrotherAktualna Cena
3.Canon Pixma iP110CanonAktualna Cena
4.HP OfficeJet 202HPAktualna Cena
5.Brother PJ-763BrotherAktualna Cena

Drukarka atramentowa

Drukarka atramentowa

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem drukarki atramentowej, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników. Każdy marzy o tym, żeby drukarka była tania, pracowała bezgłośnie i oferowała wysoką jakość wydruku w niskiej cenie. Liczy się też cicha praca urządzenia.

Drukarka kolorowa atramentowa

Kupując taką drukarkę, musisz sprawdzić, czy umożliwia ona drukowanie wtedy, gdy jedna z głowic jest już pusta. Niektóre modele odmawiają drukowania w czerni i bieli nawet wtedy, gdy brakuje jednego z kolorów. Najgorszym rozwiązaniem jest zakup drukarki, która posiada wszystkie tusze w jednej kasecie.

Przed zakupem należy sprawdzić, jaki jest koszt tuszy – często bywa tak, że są one droższe od całej drukarki. Jeśli kupujesz drukarkę po to, by wydrukować na niej zdjęcia, powinieneś sprawdzić, jaka jest ich jakość. Koszt drukowania zdjęć na drukarce atramentowej jest większy niż u fotografa, ale samodzielne wydrukowanie daje nam większą kontrolę nad zdjęciami. Ceny dobrych drukarek atramentowych oferujących drukowanie w kolorze zaczynają się od 400 złotych.

Mała drukarka atramentowa

Niewielkie rozmiary są atutem drukarek, które są często przenoszone, taką drukarkę warto kupić także wtedy, gdy masz niewiele miejsca na biurku. Niektóre modele drukarek atramentowych mają wbudowany akumulator, co dodatkowo zwiększa ich mobilność.

Drukarki są używane przede wszystkim do wydruków dokumentów, dlatego są to w dużej mierze urządzenia czarno-białe.

Mała drukarka atramentowa ma zwykle niewielki podajnik i ma mniejszą obciążalność, niż sprzęt o standardowych wymiarach. Przed zakupem zwróć uwagę na go, jak duży jest koszt wydrukowania jednej strony – zwykle jest on znacznie większy, niż w droższych drukarkach.

Drukarka atramentowa Wi-Fi

Wi-Fi pomału staje się standardem w drukarkach. Dzięki niemu możesz podłączyć drukarkę do komputera lub drukować ze smartfona. Kupując taką drukarkę, zwróć uwagę na te same czynniki, które opisaliśmy przy pozostałych drukarkach. Gniazdo USB będzie wciąż użyteczne, bo do niego podłączymy pendrive lub dysk zewnętrzny. Bezprzewodowe połączenie jest jedną z najwygodniejszych form, jednak może się nie sprawić wtedy, gdy drukujesz fotografie – czas przesyłania plików jest dość długi.

Drukarki atramentowe z Wi-Fi są wyposażone zwykle także w aplikację, która ułatwia łączenie się z komputerem.

Ekonomiczna drukarka atramentowa

Większość ludzi popełnia błąd, kupując najtańszą drukarkę atramentową. Problem pojawia się wtedy, gdy wyczerpie się w niej pierwszy kartridż z tuszem i trzeba go wymienić – koszt tuszu może być taki sam, jak całego urządzenia.

Zanim kupisz drukarkę, sprawdź, ile kosztuje wydrukowanie jednej kartki i zastanów się, jak dużo będziesz drukował każdego dnia. Najczęściej opłaca się kupić droższą drukarkę, do której można dokupić pojemne, ekonomiczne tusze.

Na ekonomiczne używanie drukarki wpływa korzystnie system stałego zasilania w atrament i możliwość dokupienia zamiennych tuszy.

Drukarka atramentowa do zdjęć

Najlepszą drukarką atramentową do zdjęć będzie model, który ma 5 lub 6 kolorów. Wpływa to niekorzystnie na koszt użytkowania, ale znacznie poprawia kolorystykę zdjęć. Dzięki temu kolory są znacznie bardziej naturalne i na płynnych przejściach kolorów nie widać granic. Przydatną opcją jest wejście na karty pamięci, które pozwoli na wydrukowanie zdjęć bezpośrednio z aparatu. Jeśli drukarka łączy się z Wi-Fi, możesz wysłać na nią zdjęcia ze smartfona.

Drukarka atramentowa do biura

W biurze najczęściej wykorzystywane są drukarki laserowe, jednak w niektórych zastosowaniach lepszym wyborem jest ekonomiczna drukarka atramentowa. Jeśli drukujesz dziennie kilka dokumentów i zależy Ci na szybkim wydruku, drukarka atramentowa nie będzie sprawiała problemu.

Drukarki atramentowe dają często wyższą jakość wydruków kolorowych, dlatego będą dobrym uzupełnieniem czarno-białej drukarki laserowej. Warto kupić drukarkę z takimi opcjami, jak Wi-Fi, podajnik na wiele kartek i możliwość pracy wtedy, gdy wyczerpie się jeden z tuszy. Dzięki temu, gdy zabraknie jednego z kolorów, będziesz mógł dalej drukować w czerni i bieli.

Nie zapominaj o tym, że większość drukarek ma ograniczoną trwałość i po około 3 latach drukarka może odmówić posłuszeństwa. Nie bez znaczenia jest również szybkość wydruku – jeśli drukujesz dużo długich dokumentów, lepszym rozwiązaniem jest szybka drukarka laserowa. Podajnik papieru nie może być zbyt mały, ponieważ będziesz musiał często dokładać kartki.

Drukarka atramentowa do domu

Kupując drukarkę do domu, zwróć uwagę na to, czy w sieci nie pojawiają się na jej temat niekorzystne opinie o zasychaniu tuszy. To częsty problem, jeśli robisz wydruki bardzo rzadko i dotyczy przede wszystkim najtańszych drukarek.

Drukarka powinna umożliwiać drukowanie nawet wtedy, gdy skończy się jeden z tuszy. W Polsce najbardziej popularne są drukarki takich firm, jak HP, Epson, Lexmark i Canon, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Użytkownicy najczęściej narzekają na drogie materiały eksploatacyjne.

Drukarka atramentowa A3

Zwykle możesz je kupić w zestawie ze skanerem i kopiarką. Ważnym parametrem takiej drukarki atramentowej jest szybkość wydruku – duże wydruki zajmują znacznie więcej czasu, niż te w formacie A4.

Drukarka powinna oferować wyświetlacz LCD, na którym dopasujesz parametry wydruku bez włączania programu. Duże wydruki oznaczają większe zużycie atramentów. Najlepiej jest kupić drukarkę, która ma dużą pojemność zbiorników.

Drukarka atramentowa tania w eksploatacji

Zależy to zarówno od producenta drukarki, jak i od dostępności i ceny materiałów eksploatacyjnych. Niektóre drukarki są drogie w eksploatacji dlatego, że drukarka używa atramentu do oczyszczania tuszy (ochrona przed zasychaniem), w innych pojawia się problem z wysychaniem tuszy.

Drukarki tanie w eksploatacji można kupić w cenie około 500 złotych – mają one znacznie większe pojemniki na tusze i nie trzeba w nich wymieniać wszystkich pojemników, jeśli skończy się tylko jeden (co jest charakterystyczne dla tanich drukarek kolorowych).

Drukarka 3D

Drukarka 3D

Drukarki 3D zrewolucjonizowały sposób, w jaki można tworzyć różne przedmioty. Drukarki 3D można wykorzystywać zarówno w domu, jak i w firmie, jednak z uwagi na to, że to stosunkowo nowy sprzęt, wybór odpowiedniej drukarki może być problematyczny.

Drukarka 3d do domu

Ceny najtańszych drukarek 3D są na tyle niskie, że mogą być używane w domowych zastosowaniach. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, jaki jest obszar roboczy drukarki – zwykle wynosi on około 20 centymetrów sześciennych, co pozwala na wydrukowanie dość dużych przedmiotów.

Przed zakupem drukarki zapytaj się o to, czy jest ona już złożona, czy najpierw trzeba ją samodzielnie zmontować. Osoby, które mają mniejsze zdolności manualne i nie znają się na technice, mogą mieć problem ze złożeniem drukarki. Złożone drukarki są zwykle znacznie droższe, dlatego lepszym wyborem jest zapoznanie się z budową urządzenia do montażu i złożenie go w swoim zakresie, lub zlecenie to innej osobie.

Polskie drukarki są równie dobre jak te pochodzące z USA i innych krajach. Pamiętaj, że nowe drukarki często są niedopracowane, natomiast gdy kupisz polski sprzęt, nie będziesz miał problemu z konfiguracją i wsparciem od jej twórców.

Jeśli chcesz od razu zacząć drukować i zależy Ci na krótkim czasie oczekiwania, powinieneś najpierw sprawdzić, czy drukarka jest dostępna na magazynie – jeśli nie, to prawdopodobnie będziesz musiał poczekać kilka tygodni na jej sprowadzenie.

Drukarka 3d na początek

Kupując pierwszą drukarkę 3D musisz wybrać spośród kilku technologii. Najpopularniejszą jest FDM, czyli drukowanie z plastiku. Po wydrukowaniu możesz od razu używać elementu, jeśli tylko najpierw usuniesz z niego podpory i pomalujesz go na odpowiedni kolor. Wydruki bywają niezbyt dokładne i mogą mieć niższą jakość, co zależy oczywiście od rodzaju drukarki. Drukarki plastikowe wykorzystują dwa rodzaje materiałów:

  • ABS – który jest twardszy, ale może nie trzymać wymiarów z powodu zmiany objętości. Drukarka tego typu musi mieć podgrzewanie.
  • PLA – plastik, który jest wykorzystywany znacznie częściej, idealny do drukowania różnych gadgetów i zabawek. Ten rodzaj jest polecany dla początkujących osób.

Drukarki SLA są dokładniejsze, ponieważ wykorzystują żywicę.

Można także kupić drukarkę, która używa proszku gipsowego lub papieru, a także innych, nietypowych materiałów.

Na początek najlepszym wyborem jest drukarka wykorzystująca plastik PLA. Pamiętaj, że producenci chcą zarabiać także na materiałach i większość drukarek współpracuje najlepiej z materiałem producenta.

Kupując drukarkę 3D, nie zapominaj, że drogi sprzęt jest bardziej skomplikowany w obsłudze. Oprogramowanie takiej drukarki ma więcej opcji i stanowi znaczną część jej kosztu. Niektóre drukarki zamiast tego wykorzystują darmowe oprogramowanie Open Source, które posiada dużo opcji, które często nie są wykorzystywane.

Wydruk projektów wymaga od użytkownika sporo wiedzy, dlatego najlepiej jest zapisać się na szkolenie z prawidłowej obsługi. Dzięki temu korzystanie z drukarki 3D będzie znacznie prostsze.

Profesjonalne drukarki 3D są drogie, jednak na początek można wybrać nawet tańszy model. Tanie drukarki są przydatne dla osób, które zajmują się wydrukami hobbystycznie i nie zależy im na osiągnięcie bardzo dużej dokładności. Jeśli chcesz drukować duże elementy (powyżej 25 cm) z zachowaniem idealnej precyzji, musisz zainwestować w drukarkę, która ma podgrzewaną komorę roboczą.

Drukarki 3D oferują możliwość drukowania w kolorach, ale nie dotyczy to modeli do zastosowań domowych. Najczęściej możesz drukować w kolorze białym, szarym lub z przezroczystego plastiku. Technologia stale się rozwija, dlatego niedługo będzie można na pewno kupić drukarki, które będą drukowały także w kolorze. Obecnie drukarka używająca proszku gipsowego kosztuje około 50 – 70 tysięcy dolarów.

Gdzie kupić drukarkę 3D?

Gdy kupisz drukarkę 3D po to, by produkować konkretną część, która będzie Ci potrzebna do budowy jakiegoś przedmiotu, na pewno nie bierzesz pod uwagę ryzyka awarii. Niestety, ale drukarki są wciąż awaryjne, a jeśli producent sprzętu zatrudnia tylko kilka osób, może nie mieć czasu na szybkie wsparcie techniczne.

Przemawia to za tym, by kupić popularniejszą drukarkę. Jeśli szukasz rzetelnej porady, najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się ze sklepem, który specjalizuje się w sprzedaży drukarek 3D. Po zakupie powinieneś otrzymać lepsze wsparcie i pomoc wtedy, gdy nie będziesz pewny, jak drukować.

W supermarketach elektronicznych jest bardzo mały wybór i sprzedawcy często nie wiedzą, jak doradzić klientowi. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z drukarkami, warto obejrzeć kilka filmów, lub udać się do sklepu, w którym można zobaczyć funkcjonowanie drukarki.

Wiele osób kupuje drukarki 3D za granicą, gdyż można tam znaleźć sprzęt w niższej cenie.

Podsumowując – już niedługo wizja z filmów science-fiction się spełni i będziesz mógł wydrukować wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Na razie można drukować z plastiku i gipsu, a powoli pojawiają się drukarki wykorzystujące także metal.

Drukarka z WiFi

Drukarka z WiFi

Drukarki WiFi są o wiele prostsze w obsłudze, niż te, które muszą być stale podłączone kablem do komputera – dzięki nim, możesz drukować z dowolnego miejsca w domu lub biura i kupić jedną drukarkę na kilka komputerów. Tego typu drukarka może skanować dokumenty do udostępnionych plików, a w niektórych przypadkach służyć jako faks i drukować przychodzące e-maile.

Drukarka WiFi laserowa

Drukarki z WiFi są najczęściej wybierane do firm, ale można ich używać oczywiście także w domu. Bezprzewodowe drukarki laserowe są świetnym wyborem wtedy, gdy jednym miejscu pracuje kilka osób, które potrzebują wydruków. Korzystanie z drukarki wyposażonej w standardowy kabel byłoby bardzo trudne.

Plusem drukarki laserowej WiFi jest to, że można na niej drukować materiały z różnych urządzeń, na przykład ze smartfonów. Drukarki laserowe WiFi są najczęściej wyposażone w możliwość wydruku czarno białego. Bardzo przydaje się opcja usuwania z tekstu zdjęć i innych elementów graficzny, dzięki czemu drukarka ma znacznie mniejsze zużycie tonera.

Można kupić także kolorową drukarkę laserową, która będzie nieco wolniejsza, ale za to zaoferuje jeszcze ładniejsze wydruki.

Drukarka WiFi atramentowa

Drukarki atramentowe starają się dotrzymać kroku tym laserowym, dzięki czemu można drukować coraz taniej i szybciej. Drukarkę atramentową WiFi można kupić za około 400 złotych i cieszyć się z kolorowych wydruków.

Drukarka tego typu bardzo przydaje się wtedy, gdy chcemy drukować fotografie umieszczone w chmurze, na portalach społecznościowych lub znajdujące się jeszcze na aparacie wyposażonym w WiFi.

Jednym z najciekawszych wyborów jest drukarka, do której można dolewać tusz bez żadnych ograniczeń ze strony producenta. Dzięki temu zaoszczędzisz rocznie setki złotych na tuszach.

Drukarka WiFi do biura

Do biura lepszym wyborem jest czarno-biały kombajn wyposażony w skaner i faks. W dzisiejszych czasach większość firm decyduje się na trzymanie dokumentów na wspólnym dysku wirtualnym, co pozwala na dostęp z każdego uprawnionego komputera. Warto jeszcze ułatwić życie i umożliwić ich drukowanie z dowolnego miejsca w biurze.

To także dobry wybór, jeśli szef firmy pragnie ograniczyć ilość wydruków – wystarczy postawić drukarkę w swoim gabinecie, a pracownicy dwa razy zastanowią się, zanim coś wydrukują. Taka drukarka ogranicza ilość kabli i pozwala na zakupienie jednego droższego (ale bardziej ekonomicznego) urządzenia, zamiast kilku tanich i drogich w użytkowaniu. W niektórych biurach problemem jest duża ilość kabli, natomiast drukarka bezprzewodowa pozwala to ograniczyć.

W biurze najlepiej sprawdza się drukarka WiFi na tonery, czyli laserowa, która jest tańsza w użytkowaniu i trwalsza.

Czy drukarki WiFi mają jakieś minusy? Jedynym jest prędkość drukowania, ponieważ nieco czasu zajmuje wysłanie dokumentu (zwłaszcza dużego) do urządzenia. W większości przypadków czas oczekiwania to kilka sekund, co nie wpływa na komfort.

Drukarka do biura musi być niezawodna, bo zwykle drukuje się na niej bardzo dużo dokumentów. Liczy się też jakość wydruków i możliwość szybkiego podłączenia drukarki lub kolejnego komputera.

Drukarka WiFi do domu

Komputery stacjonarne zostały wyparte przez laptopy, dlatego najlepszym wyborem do domu jest drukarka WiFi, której rodzaj wybierzemy w zależności od ilości wydruków. Jeśli jest ich niewiele, lepiej kupić drukarkę atramentową, natomiast przy dużej ilości wydruków, lepszym rozwiązaniem jest drukarka laserowa. Jeśli w domu mieszka kilku uczniów lub studentów, będą oni mieli dostęp do jednej drukarki z każdego komputera.

Zaletą drukarek WiFi jest to, że gdy zechcesz zeskanować jakieś zdjęcie, będziesz mógł je udostępnić wszystkim komputerom w sieci. Drukarki bezprzewodowe współpracują także ze smartfonami, co ułatwia drukowanie zdjęć, jeśli masz kolorową drukarkę atramentową. Co więcej, drukarka nie musi stać przy komputerze i zajmować miejsca na biurku – możesz ją postawić tam, gdzie chcesz.

Nie każdy musi być specjalistą od oprogramowania, dlatego firmy produkujące drukarki najczęściej pozwalają na ich użytkowanie na zasadzie plug and play.

Drukarka bezprzewodowa bardzo szybko łączy się z siecią, a chwilę potem Twój komputer widzi ją na liście drukarek. Pozwala to na używanie drukarki nawet wtedy, gdy nie znasz się na informatyce. Niektóre drukarki wymagają proste podłączenie za pomocą instalatora – na monitorze pojawi się pytanie, do której sieci ma być podłączona drukarka, a następnie trzeba będzie podać klucz zabezpieczeń. To bardzo prosta, jednorazowa procedura.

Niektóre drukarki wykorzystują bardzo ciekawą opcję Touch & Print – wystarczy włączyć na smartfonie odpowiednie zdjęcie lub plik, a następnie przybliżyć go do drukarki, a urządzenie samo zrozumie, że trzeba to wydrukować.

Podsumowując – drukarki WiFi są bardzo proste w obsłudze i wygodne – wystarczy skonfigurować je jeden raz, by dalsze korzystanie było bezproblemowe. To szczególnie ważne dla posiadaczy laptopów, którzy nie lubią być ograniczani przez przewody. Najnowocześniejsze drukarki posiadają nawet akumulator, dzięki czemu drukarka nie musi być podłączona do sieci.

Drukarka do domu

Drukarka do domu

Ceny drukarek są dziś na tyle niskie, że każdy może sobie pozwolić na ich kupno i używanie w domu. Przydają się bardzo do drukowania różnych materiałów potrzebnych w szkole i pracy. Przed zakupem drukarki do domu zastanów się, czy potrzebujesz modelu, który będzie przede wszystkim tani, czy też takiego, którego użytkowanie będzie ekonomiczne. Jeszcze kilka lat temu za dobrą drukarkę do domu uznawano jedynie modele atramentowe, natomiast dziś dużym powodzeniem cieszą się także drukarki laserowe.

Drukarka laserowa do domu

Dobra drukarka laserowa do domu to zwykle niewielki model, który oferuje podstawowe funkcje drukowania. Bardzo przydatne jest wyposażenie drukarki w skaner, dlatego doskonałym wyborem jest laserowe urządzenie wielofunkcyjne. Jaka drukarka laserowa do domu jest najlepsza? Wszystko zależy od tego, jak dużo chcesz drukować – jeśli chcesz wydrukować kilka kartek raz w tygodniu, duża pojemność tonera i cena drukowania jest znacznie mniej ważna, niż cena zakupu.

Warto, aby drukarka oferowała możliwość podłączenia do Wi-Fi, dzięki czemu będą mogli z niej korzystać wszyscy domownicy w cały domu. To znacznie lepsze rozwiązanie, niż podłączanie się do drukarki za każdym razem, gdy chcemy coś wydrukować.

Drukarki laserowe kolorowe są nadal jedynie ciekawostką. Obecnie ich ceny są bardzo wysokie, bo producent musi w nich użyć przynajmniej 4 tonerów w różnych kolorach.

Drukarka atramentowa do domu

Drukarki atramentowe oferują jeszcze wyższą jakość wydruku i dzięki nim możemy drukować także fotografie (jeśli drukarka jest kolorowa). Dobra drukarka atramentowa do domu nie musi kosztować dużo pieniędzy – bez problemu znajdziesz takie urządzenie w cenie około 500 złotych.

Zwróć uwagę na to, jak drogie są tusze do drukarki, bo jeśli tego nie zrobisz, rozczarujesz się przy zakupie nowego kompletu. Często są one tak drogie, że drukowanie w domu staje się nieopłacalne.

Innym rozwiązaniem jest zakup drukarki kolorowej, która posłuży do wydruku fotografii, a przy okazji będziemy mogli wydrukować na niej dokumenty. Najlepsza drukarka atramentowa do domu to sprzęt, w którym nie pojawia się problem z zasychaniem tuszu. Niestety, wiele modeli ma z tym problem, co skutkuje znacznie droższymi kosztami użytkowania. Istnieją także drukarki, do których można dolewać tusze w formie płynnej, dzięki czemu koszt wydruku jest bardzo niski. Takie drukarki aktualnie produkuje firma Epson i mamy nadzieję, że w jej ślady pójdą także inni producenci. Minusem takiej drukarki jest wysoka cena (kosztuje około 600 zł), ale za to cena jednej kartki wynosi zaledwie pół grosza. Jeśli dużo drukujesz, trudno o lepszy wybór.

Jakie są zalety drukarki atramentowej? Największą jest na pewno cena – drukarka jest bardzo tania, a tusze do niektórych modeli kosztują kilka złotych. Przed zakupem należy obliczyć sobie, jak dużo kosztuje wydruk jednej strony. Może się okazać, że taniej wychodzi wizyta w ksero. Porównując ceny zamienników nie powinieneś zwracać na opis tanich producentów, bo często zawyżają oni ilość stron, które można wydrukować na jednym kartridżu. Tego problemu nie ma z tuszami renomowanych firm.

Drukarka do domu ze skanerem

W domu bardzo często zachodzi konieczność zeskanowania dokumentów i ich wydrukowania. Możesz to zrobić dzięki drukarce do domu ze skanerem, która kosztuje tylko trochę więcej, niż zwykła drukarka, ale oferuje znacznie bardziej zaawansowane opcje. Drukarka do domu ze skanerem to także interesujący sposób na zdigitalizowanie Twoich wydrukowanych fotografii i rysunków. Dzięki niej nie będziesz miał problemu z załatwianiem spraw urzędowych, podczas których musisz wysłać skan dokumentów.

Drukarka do domu z Wi-Fi

Gdy decydujesz się na zakup drukarki do domu, najlepszym wyborem jest drukarka z Wi-Fi. Wystarczy, że raz podłączysz ją do sieci domowej, a będziesz mógł drukować z każdego komputera, który jest do niej podłączony bezprzewodowo. To o wiele wygodniejsze niż podłączanie drukarki do laptopa za pomocą kabla zawsze wtedy, gdy chcemy coś wydrukować. Taka sieć działa w całym domu, dlatego mogą z niej korzystać domownicy mieszkający na różnych piętrach.

Ceny drukarek Wi-Fi nie są o wiele wyższe od modeli bez tej technologii, dlatego zakup jest bardzo opłacalny. Już za parę lat można się spodziewać tego, że drukarki z Wi-Fi odejdą do lamusa i będziemy korzystali ze znacznie szybszych drukarek, łączących się z siecią za pomocą LTE. Na razie wystarczająca jest technologia Wi-Fi.

Drukarka do domu – jaka firma?

Na rynku drukarek panuje bardzo duża konkurencja – firmy takie, jak Canon, HP czy Brother oferują w zasadzie podobną ofertę. Warto zauważyć, że zarabiają one nie tylko na drukarkach (które mogą być sprzedawane nawet ze stratą), ale na oryginalnych tonerach.

Z tego powodu, stosowane są zabezpieczenia, mające na celu utrudnić użytkownikowi korzystanie z tuszy alternatywnego pochodzenia. Naszym zdaniem, zamienne tusze i tonery takich producentów, jak na przykład Active Jet, są dobrym wyborem i nie mają wpływu na żywotność drukarki.

Drukarka do biura

Drukarka do biura

Biuro bez drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego jest jak żołnierz bez karabinu. Mimo cyfryzacji dokumentów druk ma się dobrze, a posiadanie dobrej, niezawodnej i stosunkowo taniej w eksploatacji drukarki w biurze jest koniecznością.

Nie wiesz jaka drukarka do biura będzie najlepsza? Postawić na laserową, atramentową a może igłową? Monochromatyczną czy kolorową? Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia? W artykule odpowiemy na każde z tych pytań.

Drukarka do biura atramentowa, laserowa czy igłowa?

Wybór uzależniony jest przede wszystkim od planowanych zastosowań urządzenia drukującego. Jeżeli prowadzisz małą firmę i zależy Ci na jakości wydruku, wybierz kolorową drukarkę atramentową. W przypadku większych firm świetnie sprawdzają się monochromatyczne drukarki laserowe, których jakość wydruku i szybkość działania stoi na wysokim poziomie. Drukarki igłowe są specjalistycznymi urządzeniami służącymi do druku faktur czy wykresów. Wykorzystuje się je w magazynach, halach i innych miejscach, gdzie stawia się na szybkość i niezawodność, kosztem jakości wydruku.

Drukarki atramentowe z reguły drukują wolniej od laserowych, a drukowany tekst prezentuje się nieco gorzej, poza tym koszt druku czarno-białego jest nieco wyższy niż w przypadku drukarek laserowych. Dobre drukarki atramentowe mają jednak sporo zalet. Są zdecydowanie tańsze w zakupie niż drukarki laserowe, wydruk w kolorze jest tańszy od kolorowego druku na drukarce laserowej, są cichsze, mniejsze i zużywają mniej prądu.

Drukarka atramentowa do biura – RANKING

Ranking Drukarka do biura atramentowa Producent Cena
1Brother DCP-J105 (DCPJ105YJ1)BrotherAktualna Cena
2Canon Pixma iX6850CanonAktualna Cena
3Brother MFC-T910DW (MFCT910DWAP1)BrotherAktualna Cena
4HP OfficeJet 202HPAktualna Cena
5Epson EcoTank L3150 (C11CG86405)EpsonAktualna Cena

Drukarki laserowe charakteryzują się dużymi kosztami eksploatacji. Poza tym koszt ich zakupu jest znacznie większy niż w przypadku drukarek atramentowych. Mają większe rozmiary, są głośniejsze i zużywają więcej prądu. Niewątpliwymi zaletami drukarek laserowych jest szybkość wydruku, świetna jakość druku, niskie koszta druku czarno-białego. Poza tym są zdecydowanie wydajniejsze od drukarek atramentowych.

Drukarka laserowa do biura – RANKING

Ranking Drukarka do biura laserowa Producent Cena
1HP Color LasetJet Pro M254nw (T6B59A)HPAktualna Cena
2Brother HL-3170CDWBrotherAktualna Cena
3HP Color LaserJet Pro M254dw (T6B60A)HPAktualna Cena
4Samsung SL-C430W (SL-C430W/SEE)HPAktualna Cena
5HP LaserJet Pro M203dw (G3Q47A)HPAktualna Cena

Drukarki igłowe stosowane są w specjalistyczny sposób, są bardzo głośne i oferują kiepskiej jakości wydruk. Jednak szybkość wydruku (nawet kilka kopii jednocześnie), ekstremalnie niskie koszty eksploatacji oraz niezawodność sprawiają, że chętnie wykorzystuje się je przy druku faktur, paragonów i potwierdzeń magazynowych.

Drukarka do biura – format wydruku i skanowania

W przypadku biur rachunkowych i przy standardowym wykorzystywaniu urządzenia, w zupełności wystarczy wydruk w formacie A4 (297 x 210 milimetrów). W przypadku średnich i większych firm warto zastanowić się, czy potrzebujemy druku w formacie A3. Format ten często wykorzystywany jest do druku broszur, ogłoszeń, zestawień czy plakatów.

Robocza powierzchnia skanowania urządzeń pracujących w formacie A4 często jest nieznacznie ucięta, co w przypadku pracy z tekstowymi dokumentami A4 nie stanowi problemu. Jednak skanowanie obrazków lub ilustracji zajmujących pełny arkusz A4, może spowodować ich obcięcie. W tym przypadku warto się zabezpieczyć i wybrać urządzenie pracujące w formacie A3.

Drukarka do biura – rozdzielczość wydruku i skanowania

Obecnie standardem jest rozdzielczość 600 dpi, która spokojnie wystarczy przy skanowaniu i drukowaniu większości dokumentów. W przypadku gdy chcemy powiększyć zeskanowany uprzednio dokument i wydrukować go w większym formacie, warto zaopatrzyć się w urządzenie, które pracuje z rozdzielczością 1200 dpi. Wybór nieco większej rozdzielczości wydruki i skanowania otworzy nam furtkę do modyfikacji dokumentów o lepszej jakości.

Koszt druku

Obecnie panujący trend, który mówił o tańszej eksploatacji laserowych drukarek, odchodzi powoli do lamusa. Producenci najlepszych drukarek atramentowych poczynili w ostatnim czasie ogromne postępy, dzięki czemu różnica w koszcie druku drukarką atramentową a laserową zaciera się. Ten parametr nie powinien decydować o wyborze drukarki laserowej lub atramentowej, a powinien jedynie pełnić funkcję informującą.

Szybkość wydruku

Jeśli prowadzimy biuro, które codziennie drukuje i skanuje ryzę papieru, szybkość druku ma istotne znaczenie. Jeśli natomiast drukujemy raptem po 20-50 stron dziennie, nie warto ścigać się z czasem. Kiedyś drukarki laserowe wiodły prym w szybkości druku, obecnie różnica w prędkości zadrukowywania stron między drukarkami atramentowymi i laserowymi jest minimalna.

Funkcja dupleks

Jest to inaczej automatyczny druk dwustronny. Dupleks znacząco zwiększa szybkość oraz komfort drukowania dokumentów dwustronnych. Jeżeli często pracujesz z takimi dokumentami, ta funkcja obowiązkowo powinna znaleźć się w Twoim urządzeniu drukującym.

Praca sieciowa

Obecnie biurowe urządzenie drukujące wyposażone w port Ethernet oraz Wi-Fi to absolutne minimum. Dzięki połączeniu drukarki, komputerów i innych urządzeń w biurze z siecią, nie tylko ograniczymy kilometry plączących się kabli, ale również usprawnimy proces wymiany danych między poszczególnymi urządzeniami. Druk może odbywać się bez odchodzenia od komputera.

Ciekawym rozwiązaniem jest zdalne drukowanie dokumentów za pomocą podłączonego do sieci tabletu, laptopa czy za pomocą smartfona będąc poza biurem, dzięki czemu udostępnimy współpracownikom zestawienia, raporty i wykresy będąc w domu, w drodze do pracy czy na wakacjach.

Drukarka laserowa

Drukarka laserowa

Zakup drukarki laserowej jest dobrym wyborem dla osób, które drukują dużo i chcą na tym zaoszczędzić. Toner drukarki pozwala na wydrukowanie znacznie większej ilości kartek, niż nawet najpojemniejsze wkłady atramentowe. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas wybierania drukarki. Zatem sprawdźmy jaka drukarka laserowa będzie najlepsze. Na końcu ranking drukarek laserowych.

Drukarka laserowa Wi-Fi

Drukarki laserowe z modułem Wi-Fi są szczególnie przydatne w biurach i urzędach. Dzięki nim możesz drukować z dowolnego miejsca za pomocą zdalnego połączenia z drukarką. Przed zakupem sprawdź, jak długo trwa połączenie drukarki z komputerem. W niektórych modelach ten czas wynosi nawet 2 minuty. Dzięki temu, że drukarka jest stale podłączona do sieci, nie ma potrzeby ustalania jednego komputera jako głównego (co jest konieczne przy innych sieciach bezprzewodowych).

Drukarka z Wi-Fi pozwala także na drukowanie z urządzeń przenośnych, co jest bardzo wygodne.

Drukarka laserowa ze skanerem

Inna nazwa takiego urządzenia to drukarka wielofunkcyjna. Jeśli kupisz taką drukarkę, możesz także skanować dokumenty i robić ich fotokopie. Nie tracisz także miejsca na dodatkowe urządzenia, takie, jak skaner. Przed zakupem warto sprawdzić, czy drukarka ma opcję łączenia się z internetem, co ułatwia robienie wydruków bez używania kabla.

Ważnym czynnikiem jest kompaktowa budowa drukarki i ilość stron, które można wydrukować w ciągu miesiąca. Jeśli jest ich mniej, niż 12 tysięcy, wtedy urządzenie nie sprawdzi się w biurze. Bardzo przydatna jest możliwość robienia wydruków nawet wtedy, gdy komputer jest wyłączony, za pomocą menu urządzenia.

Drukarka laserowa A3

To zazwyczaj duże urządzenia, które pozwalają na drukowanie w większych formatach. Przydaje się to wtedy, gdy drukujesz dużą ilość wydruków o niestandardowych rozmiarach. Drukarki tego typu wybierają na przykład architekci i projektanci.

Najważniejszym parametrem takiej drukarki jest duża rozdzielczość, szybka praca i możliwość pracy z różnymi formatami. Przed zakupem drukarki laserowej A3 sprawdź, czy jej wydajność będzie odpowiednia do Twojego zapotrzebowania. Tonery do takich drukarek są dość drogie, dlatego sprawdź, czy drukarka jest ekonomiczna.

Część drukarek tego typu oferuje możliwość wydruku w kolorze, co dla wielu użytkowników jest niezbędnym warunkiem.

Mała drukarka laserowa

Gdy priorytetem jest dla Ciebie zaoszczędzenie miejsca, wybierz małą drukarkę. Aby uniknąć plątaniny kabli, dobrym rozwiązaniem jest wybranie drukarki z modułem Wi-Fi.

Zwróć uwagę na to, czy niewielkie rozmiary nie zostały okupione wolną pracą drukarki lub drogimi tonerami. Podajnik w takiej drukarce zwykle mieści mniej kartek papieru, niż w dużym urządzeniu. Drukarki tego typu sprawdzają się w domu lub w małym biurze.

Drukarka laserowa do domu

Koszt takiej drukarki jest wyższy, niż drukarki atramentowej, ale jest ona znacznie bardziej wydajna i tańsza w użytkowaniu. Czynnikiem decydującym na pewno nie będzie jakość wydruku – w domu zwykle drukuje się tekst. Jeśli drukujesz na przykład CV ze zdjęciem, lepszym wyborem będzie droższa drukarka laserowa, która zapewni lepsze przejścia pomiędzy kolorami i da ostre wydruki.

Drukarki laserowe do domu nie muszą się odznaczać dużą szybkością działania, a porównanie tego parametru w kilku modelach, jest bardzo trudne. Podsumowując – w domu sprawdzi się większość tanich modeli.

Drukarka laserowa do biura

Wybór drukarki laserowej do biura zależy przede wszystkim od tego, ile dokumentów jest drukowanych. Mały model, który ma podajnik na 250 kartek, będzie niewystarczający w dużym biurze. Najczęściej wykorzystywane są drukarki czarno-białe, które pozwalają na zachowanie niskich kosztów eksploatacyjnych.

Niektóre firmy wybierają drukarki A3, które pozwalają na przykład na wydrukowanie wyraźnego ogłoszenia.

Bardzo ważnym elementem drukarki do biura jest skaner – powinien mieć on jak największy obszar, by nie ucinać marginesów. Sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest kupno jednej, dużej i oszczędnej drukarki, która będzie podłączona do sieci Wi-Fi. Gdy w biurze drukuje się bardzo dużo dokumentów, należy zainwestować w dużą drukarkę, oferującą najwyższą wydajność pracy i najniższe koszty.

Przenośna drukarka laserowa

To urządzenia, które są niezastąpione w pracy przedstawicieli, kontrolerów i innych osób, pracujących poza biurem. Taka drukarka umożliwia drukowanie w każdym miejscu i zwykle pozwala na pracę bez kabli.

Przenośne drukarki laserowe łączą się z komputerem przeważnie za pomocą Bluetooth. Ważnym parametrem jest wydajność akumulatora – najlepsze drukarki pozwalają na wydrukowanie około 500 stron. Drukarki tego typu można ładować za pomocą wtyczki od laptopa, jeśli jest on tego samego producenta.

Należy pamiętać o tym, że tonery do takich drukarek są znacznie gorzej dostępne niż do innych modeli – przed zakupem zorientuj się, jaka jest ich cena i gdzie można je dokupić.

Drukarka laserowa do 300 zł

Drukarki laserowe kilka lat temu były uważane za drogie urządzenia, natomiast dziś zakup takiego sprzętu jest znacznie mniejszym wydatkiem. Za cenę około 300 złotych kupisz drukarkę, która będzie tania w eksploatacji, szybka i niezbyt duża.

Tanie drukarki mogą mieć mniej funkcji i nie zaoferują na przykład dużego, kolorowego wyświetlacza. Dla większości użytkowników nie będzie stanowiło to problemu, ponieważ większość dokumentów, i tak jest drukowanych z komputera.

Jakość wydruku z drukarki do 300 złotych nie będzie oszałamiająca, ale jeśli chcesz drukować tylko i wyłącznie tekst, nie będzie to miało znaczenia.

Urządzenie wielofunkcyjne

Urządzenie wielofunkcyjne

Dobre urządzenie wielofunkcyjne pozwala na skuteczne skanowanie, kopiowanie i drukowanie różnych dokumentów. Najlepiej jest wybrać je w zależności od tego, jakie mamy potrzeby – tani model przeznaczony do domu nie będzie dobrym rozwiązaniem w biurze i odwrotnie. Zatem jakie mamy możliwości i jakie urządzenie wielofunkcyjne wybrać? Podjąć właściwą decyzję może pomóc również ranking urządzeń wielofunkcyjnych publikowany na końcu artykułu.

Urządzenie wielofunkcyjne laserowe

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne do intensywnej pracy to sprzęt wyposażony w toner laserowy. Dzięki niemu możesz drukować bardzo dużo dokumentów i nie będziesz miał problemu z wysokimi kosztami.

Urządzenie wielofunkcyjne laserowe jest zwykle nieco droższe niż atramentowe, ale te pieniądze zwracają się już przy zakupie pierwszego wkładu laserowego. Jest on znacznie bardziej opłacalny niż tusze.

Urządzenia tego typu są stosowanie przede wszystkim do wydruku tekstów, natomiast drukowanie zdjęć i innych grafik, nie jest najlepszym wyborem.

Najlepsze urządzenie wielofunkcyjne laserowe to takie, które zapewni odpowiedni stosunek ceny zakupu do ceny użytkowania. W biurze najlepiej sprawdzi się bardzo duże urządzenie, z tonerami umożliwiającymi wydrukowanie tysięcy stron.

Urządzenie wielofunkcyjne atramentowe

Jakie urządzenie wielofunkcyjne atramentowe będzie najlepszym wyborem? Niezależnie od tego, czy używasz go w biurze, czy też w domu, wybierz to, które oferuje tanie tusze i możliwość zastąpienia ich odpowiednikami. Urządzenie wielofunkcyjne atramentowe daje większą swobodę niż laserowe – jeśli producent wyposażył je w opcję druku w kolorze, wydrukujesz na nim także fotografie.

Niestety, drukowanie zdjęć w domu jest wciąż znacznie droższe niż u fotografa, a ich trwałość wydruku jest mniejsza.

Urządzenie wielofunkcyjne A3

Dla wielu osób najlepszym wyborem są urządzenia wielofunkcyjne A3, oferujące wydruk, który jest większy niż standardowy. Dzięki nim możesz bez problemu wydrukować na przykład ogłoszenia lub dyplomy. Urządzenie wielofunkcyjne A3 jest dobre także dlatego, że umożliwia skanowanie większych dokumentów – skaner a4 może na przykład ucinać marginesy w skanowanych dokumentach.

W niektórych zastosowaniach, jak na przykład projektowanie, najlepszym rozwiązaniem jest wybór urządzenia wielofunkcyjnego A3 z opcją drukowania w kolorze.

Urządzenie wielofunkcyjne a Wi-Fi

Obecnie większość drukarek posiada złącze Wi-Fi, które pozwala na przesyłanie do urządzenia dokumentów i drukowanie ich w sieci domowej. Jakie urządzenie wielofunkcyjne Wi-Fi wybrać do biura, a jakie do domu? Naszym zdaniem, do biura najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie o większej wydajności, a do domu – takie, które spełni podstawowe potrzeby.

Urządzenia wielofunkcyjne Wi-Fi można postawić w dowolnym miejscu w domu, dlatego są one znacznie bardziej ustawne. Dzięki nim pozbywasz się z biurka plątaniny kabli, a każda osoba podłączona do sieci może drukować dokumenty ze swojego komputera. To także sposób na drukowanie dokumentów umieszczonych w chmurze, na przykład ze smartfona.

Urządzenie wielofunkcyjne do domu

W domu także wykorzystuje się wszystkie opcje urządzenia wielofunkcyjnego. Dobre urządzenie wielofunkcyjne do domu musi być dopasowane do częstotliwości, z jaką drukujemy. Problem pojawia się często z drukarkami atramentowymi, w których zasychają tusze i trzeba je czyścić.

Ten problem jest nasilony w niektórych modelach urządzeń wielofunkcyjnych, dlatego przed zakupem warto zrobić rekonesans i sprawdzić, czy nie dotyczy to tego modelu, o które nam chodzi. Jeśli w domu drukuje się bardzo dużo dokumentów, lepszym wyborem będzie drukarka laserowa.

Urządzenie wielofunkcyjne do biura

W niektórych biurach urządzenie wielofunkcyjne jest używane od rana do wieczora, dlatego najważniejszymi parametrami są trwałość i cena wydruku jednej kartki. Dobre urządzenie wielofunkcyjne do biura to najczęściej drukarka laserowa wyposażona w bardzo duże tonery, ogromny zasobnik papieru i duplex, czyli samoczynne odwracanie kartek.

Nie mniej ważna jest szybkość działania drukarki i skanera – jeśli za każdym razem pracownik musi czekać minutę na wydrukowanie dokumentu, jego pracodawca traci mnóstwo czasu. Najlepsi producenci oferują także długi serwis sprzętu i możliwość wysłania urządzenia zastępczego, jeśli sprzęt ulegnie uszkodzeniu.

Drukarki laserowe najlepszych firm są bardzo trwałe, dlatego nie brakuje osób kupujących sprzęt poleasingowy. Zakup używanego urządzenia może być znacznie bardziej opłacalny, niż nowego, które kosztuje tyle samo.

Urządzenie wielofunkcyjne do 400, 500 zł

Dobre urządzenie wielofunkcyjne do domu możesz kupić już za 400 złotych, jednak zanim dokonasz zakupu, sprawdź, jak drogie są tusze. W niektórych urządzeniach komplet tuszy kosztuje tyle samo, co samo urządzenie wielofunkcyjne, a producent bardzo dokładnie zabezpiecza się przed tym, by ludzie nie używali zamienników.

Znacznie lepiej jest najpierw zwrócić uwagę na cenę tuszy (tonerów) i dostępność zamienników, a dopiero później na cenę urządzenia. Wiele osób zwraca uwagę jedynie na cenę urządzenia na półce, a gdy w drukarce kończy się tusz i zachodzi konieczność kupna nowego, sprzęt trafia na złom.

Drukarka do zdjęć

Drukarka do zdjęć

Jeśli uwielbiasz robić zdjęcia, możesz być zdziwiony po odebraniu zdjęć od fotografa. Często zmieniają oni nasycenie fotografii ich kontrast i kolorystykę, dlatego zdjęcia nie odpowiadają Twoim potrzebom. Wielu z nas nie lubi chodzić do fotografa, szczególnie wtedy, gdy do wydrukowania jest ich tylko kilka. Z tego powodu, drukarka do zdjęć jest wciąż dobrym wyborem. Dzięki niej, zdjęcia otrzymujesz od razu i możesz wybrać duży lub mały format.

Drukarka laserowa do zdjęć

Drukarki tego typu nie dorównują jakością zdjęć drukarkom atramentowym, jednak może się przydać wtedy, gdy nie zależy Ci zbytnio na jakości fotografii i chcesz zaoszczędzić pieniądze. Problem polega na tym, że poszczególne kolory są dostępne w proszku, a nie płynie, tak, jak w drukarce atramentowej. Z tego powodu przejścia kolorów są mniej płynne. Minusem jest też niewielka rozdzielczość drukarki i niewspółpracowanie z grubszymi papierami.

Niektóre drukarki laserowe, używane wraz z odpowiednim papierem, pozwalają na wydrukowanie zdjęć bardzo wysokiej jakości.

Drukarka atramentowa do zdjęć

Tutaj miłośnicy fotografii będą mieli największe pole do popisu. Drukarki fotograficzne najczęściej posiadają dopisek „photo” i posiadają większą ilość tuszy (od 4 do 8), co zapewnia jeszcze lepsze przejścia tonalne. Drukarka powinna zapewniać możliwość drukowania z aparatu fotograficznego, przydaje się także ekran LCD (ale nie jest konieczny) i przystawka do drukowania na płytach.

Kupując drukarkę z myślą o zdjęciach, sprawdź, jakie formaty obsługuje. Dobrym rozwiązaniem jest wybór drukarki, która pozwala na drukowanie w formacie A3.

Liczy się także szybkość drukowania zdjęć – jeśli drukarka działa bardzo wolno, a do wydrukowania czeka kilkaset zdjęć, użytkownik będzie się denerwował.

Profesjonalna drukarka do zdjęć

Drukarka dla profesjonalisty zapewnia wyższą jakość zdjęć i jest ekonomiczna. Powinna ona oferować drukowanie na różnych papierach (także o większych wymiarach), a także na innych materiałach (płótno, sztywna płyta).

Profesjonalne drukarki fotograficzne są przystosowane do pracy w warunkach dużego obciążenia i wymagają rzadszej konserwacji, niż sprzęt do użytku domowego. Ich najważniejszą cechą jest trwałość wydruków – mogą one przetrwać bez płowienia przez wiele lat.

Profesjonalna drukarka do zdjęć oferuje naturalne kolory i gładkie przejścia tonalne – tego efektu zwykle nie da się osiągnąć w zwykłej drukarce i dlatego profesjonalne zdjęcia od razu można odróżnić od amatorskich. Osiąga się to dzięki odpowiednim tuszom. Dobra drukarka oferuje niezawodną jakość wydruku – nie można go usunąć z wydruku nawet wtedy, gdy staramy się to zrobić celowo. Koszt wydruku jest znacznie niższy, niż w amatorskich drukarkach, bo taki sprzęt ma znacznie większe pojemniki.

Profesjonalne modele to także drukarki termosublimacyjne.

Mini drukarka do zdjęć

To dzisiejszy odpowiednik aparatów Polaroid (ta firma produkuje także mini drukarki do zdjęć). Drukarki tego typu są jeszcze mało rozpowszechnione w Polsce. Ich wymiary są mniejsze od kasety wideo, a w niektórych modelach nie ma konieczności wymiany tuszy. Zdjęcia drukuje się na specjalnym papierze.

Niektóre mini drukarki posiadają złącze bezprzewodowe, które ułatwia komunikację z telefonami, a większość pozwala na korzystnie ze standardu PictBridge. Taka drukarka jest najlepszym wyborem, jeśli chcesz od razu podzielić się zdjęciami z innymi osobami.

Drukarka do zdjęć dowodowych (legitymacyjnych)

Zdjęcia tego typu muszą mieć bardzo wysoką jakość i nie mogą się wycierać ani blaknąć – w praktyce te założenia spełniają jedynie drukarki termosublimacyjne. Dzięki tworzeniu profili ICC można uzyskać odbitki o naturalnej kolorystyce.

Większość osób, które zawodowo zajmują się robieniem fotografii dowodowych, korzysta z oryginalnych materiałów, które dają gwarancję, że zdjęcia zachowają wyrazistość przez lata. Drukarka termosublimacyjna (DNP) nakłada na fotografie kilka warstw, które zabezpieczają je przed rozmyciem. Drukarki tego typu mają zwykle znacznie większą trwałość od innych drukarek, ponieważ wykorzystywane są do celów finansowych.

Drukarka do zdjęć czarno białych

Niestety, ale do takiej fotografii i tak najlepszym wyborem jest drukarka fotograficzna z kolorowymi tuszami. Drukarki czarno-białe mają zwykle znacznie niższą rozdzielczość i nie są dostosowane do drukowania na papierze fotograficznym, co dyskwalifikuje je do takiego użycia.

Bardzo dobrze sprawdzają się drukarki z szarym tuszem, który schodzi najczęściej podczas drukowania takich fotografii. Warto zwrócić uwagę na to, czy drukarka będzie działała dalej wtedy, gdy zabraknie w niej jednego tuszu.

Dobra drukarka do zdjęć czarno-białych musi zapewniać wzorową dynamikę tonalną i płynne przejście kolorów od czerni do bieli. Gradienty kolorowe są także ważne, bo zwykle fotograf nie robi wyłącznie czarno-białych zdjęć.

Dużą wadą niektórych drukarek jest to, że wydruki nigdy nie są idealnie czarno-białe – w pewnych miejscach pojawiają się delikatne kolory. Dla wielu fotografów dyskwalifikuje to drukarkę.